Ako si vybrať najlepšiu podlahu na podlahové kúrenie

Vedeli ste, že vďaka správnemu výberu podlahy môžete mať doma teplejšie a vykurovať efektívnejšie? Nestačí, keď si vyberiete podlahu vhodnú pre na podlahové kúrenie. Dôležitú úlohu zohrávajú parametre ako hrúbka či tepelná vodivosť materiálu podlahy.

Pokiaľ hľadáte najlepšiu podlahu na podlahové kúrenie kľúčovou veličinou by nemal byť jej vzhľad či hrúbka, ale práve tepelná vodivosť. Jej vyššia hodnota znamená, že lepšie vedie teplo a podlaha sa teda rýchlejšie zohreje. Často ale hrubšie podlahové krytiny majú väčší tepelný odbor, čiže prepúšťajú menej tepla. Hodnotu tepelnej vodivosti nájdete v technických špecifikáciách jednotlivých materiálov, čiže na štítku venujúcom sa vlastnostiam podlahovej krytiny.

Ako na výber najlepšej podlahy na podlahové kúrenie

Maximálna hodnota tepelného odporu podlahových krytín musí byť podľa normy menšia ako 0,15 m2K/W. Výrobcovia však vedia tento koeficient stlačiť aj pod 0,1 v závislosti od použitého materiálu. Voľba podlahovej krytiny s vysokým odporom napríklad s hodnotou 0,11 m2K/W ako má korková podlaha môže znamenať navýšenie nákladov na vykurovanie až o 10 % pri zachovaní rovnakej teploty v miestnosti. Preto je z hľadiska prenosu tepla menej efektívnym riešením pre podlahové vykurovanie a rovnako pre vašu peňaženku. Na výpočet tepelného odporu (R) sa používa vzorec (R=d/ λ), ktorý obsahuje 2 veličiny – hrúbku podlahovej krytiny (d) v metroch a tepelnú vodivosť (λ) v W/m.

 

Dobrá izolácia podlahy je nutnosťou

Pre vykurovanie bez zbytočných strát tepla predstavuje dôležitý parameter tiež izolácia použitá na zateplenie podlahy, ktorá sa nachádza pod vykurovaním. Podlaha musí byť dobre izolovaná ideálne použitím materiálu určeného pod podlahové vykurovanie. Inak hrozí, že tepelný odpor pod vykurovacou fóliou bude menší než nad ňou a teplo vám tak bude unikať nezateplenou podlahou von.

Keramická dlažba = najlepšia podlaha na podlahové vykurovanie

S tepelným odporom 0,01 m2K/W predstavuje keramická dlažba najlepšiu podlahu na podlahové kúrenie. Vyznačuje sa nielen malým odporom, ale aj dobrou vodivosťou, teda sa rýchlo zohreje. Dlažba určená na podlahové vykurovanie by nemala podľa odporúčaní presiahnuť 6 mm. Mimo vykurovacej sezóny sú dlaždice pocitovo chladné, preto často siahame radšej po vinyle alebo PVC podlahe, ktoré majú podobné hodnoty tepelného odporu ako dlažba.

Vinylová podlaha 

Vinylová podlaha je na dotyk príjemnejšia ako dlažba. Tepelný odpor má na úrovni 0,02 m2K/W a má výbornú tepelnú vodivosť. Vďaka nej sa teplo dostane veľmi rýchlo do priestoru. Patrí medzi jedny z najlepších podláh na podlahové kúrenie z pohľadu efektivity. Odolná je voči vode aj mechanickému poškodeniu, vďaka čomu ju môžete použiť do každej miestnosti vrátane kúpeľne či WC. Najideálnejší spôsob aplikácie vykurovacej fólie pod vinylovú podlahu je pod poter, čím získate akumulačnú vrstvu poteru a zvýšite efektivitu vykurovania. Pokiaľ uvažujete o inštalácii vykurovania priamo pod vinylovú podlahu, aby ste predišli problémom, odporúčame použiť vinyl s minimálnou hrúbkou 6 mm.

Laminátová podlaha 

Laminátová podlaha predstavuje najčastejšiu voľbu pri výbere podláh. Vytvára pocit drevenej podlahy bez nutnosti použitia výrazne drahšej drevenej podlahovej krytiny. Vyznačuje sa tiež jednoduchou inštaláciou. Z hľadiska efektivity vykurovania však nie je najideálnejšou voľbou pod podlahové vykurovanie.

Drevená podlaha

Masívna drevená podlaha je nádherná, dlhoveká, cenná, ale náročná na údržbu. Z pohľadu podlahového vykurovanie s hodnotou tepelného odporu na úrovni 0,05 – 0,1 m2K/W patrí medzi najmenej efektívne riešenie.

Vykurovacie fólie – efektívny typ elektrického podlahového vykurovania

Realizácia elektrického podlahového vykurovania fóliami je minimálne 3-krát lacnejšia ako pri teplovodnom kúrení. Vykurovacie fólie sú bezúdržbovým systémom, ktorý si nevyžaduje pravidelné revízie, servisy ani nepotrebujú technickú miestnosť. Majú úspornú prevádzku a rýchly nábeh kúrenia. Ich regulácia je presnejšia a rýchlejšia ako pri teplovodnom kúrení. Majú nižšiu stavebnú výšku (cca 7 mm pod plávajúcou podlahou a 2 mm pod poterom), rýchlu inštaláciu a nulové emisie. Celý systém má životnosť viac ako 50 rokov a záruku od 10 do 30 rokov v závislosti od typu použitej fólie.  Kontaktujte nás so žiadosťou o cenovú ponuku.

Heat Decor
www.heatdecor.sk
D1 Center, Diaľničná cesta 22B903 01 Senec, Slovakia
tel: 0905 986 600
email: info@heatdecor.sk

80W/m2
šírka 0,25m
15.60  s DPH
80W/m2
šírka 0,5m
20.40  s DPH
80W/m2
šírka 1m
32.40  s DPH
140W/m2
šírka 0,25m
15.60  s DPH
140W/m2
šírka 0,5m
20.40  s DPH
140W/m2
šírka 1m
32.40  s DPH