AKÝ VÝKON VYKUROVACEJ FÓLIE ZVOLIŤ PODĽA TYPU PODLAHY?

Keď už sa rozhodneme pre infračervené podlahové vykurovanie, otázkou zostáva výber výkonu na m2 vykurovacieho systému. Aký má byť výkon vykurovacej fólie pre laminátové plávajúce podlahy? Aký pre  vinylové podlahy? Čo tak iná podlaha? Má  typ podlahy vplyv na výber výkonu vykurovacej fólie?

V ponuke máme štandardné výkony 60 W/m2, 80 W/m2, 140 W/m2.  Nelíšia sa cenou, ale budú sa líšiť prevádzkou. Ktorý si vybrať? Na tieto otázky odpovedáme v článku nižšie.

4 jednoduché pravidlá, ako zvoliť správny výkon infračervenej vykurovacej fólie

Je zrejmé, že sa chceme dozvedieť viac o výbere vhodného výkonu infračervenej vykurovacej fólie pre rôzne typy podlahy. Chceme mať istotu, že v dome bude dostatočne teplo, no podlahy nebudú príliš teplé. Oplatí sa poznať tieto 4 jednoduché pravidlá, ktoré vám poskytnú predstavu o tom, aký výkon vykurovacej fólie bude najlepší:

 • Typ podlahy nemá vplyv na výkon vykurovacej fólie
 • Zateplenie, resp. úroveň izolácie má vplyv na výkon vykurovacej fólie. Nové domy postavené podľa parametrov A0 sú vždy vhodné na inštaláciu vykurovacej fólie s výkonom 80W/m2. Výnimkou môžu byť miestnosti s veľmi vysokými stropmi.
 • Povrch vykurovacej fólie v pomere k úžitkovej ploche miestnosti neovplyvňuje výkon vykurovacej fólie, pokiaľ je pokrytých aspoň 80% +/- 5%. Ak je plocha vykurovacej fólie menšia, môže byť potrebné použiť vyšší výkon, ako vyplýva z údajov o tepelnej izolácii domu.
 • Miesto a spôsob inštalácie tiež ovplyvňuje výber výkonu. Pri inštalácii do steny a stropnej inštalácii sa využíva vyšší výkon ako pri podlahovom vykurovaní.

Ako vidíme, bez ohľadu na to či sa na vykurovacej fólii bude nachádzať:

 • Laminátová plávajúca podlaha
 • Vinylová podlaha
 • Vrstvená drevená podlaha
 • Poter

….. výber výkonu vykurovacej fólie záleží od stupňa zateplenia budovy ktorý definuje tepelno -technická norma STN 73 0540-2:2012 a taktiež záleží od plochy použitej vykurovacej fólie vzhľadom na plochu miestnosti.

Aký by mal byť výkon vykurovacej fólie pre rôzne typy budov?

 • Pasívny dom – 60 W/m2
 • Nový dom – 80W/m2
 • Starší dom po termomodernizácii – 140W/m2

Vyššie uvedené hodnoty sú, samozrejme, približné, ale sú to všeobecne akceptované predpoklady. Môžete teda vidieť, ako závisí výkon infračerveného vykurovania od stupňa tepelnej modernizácie. Z údajov tiež vyplýva, že investícia do pasívnych domov – hoci je stále drahá – prinesie dlhodobú úsporu nákladov na vykurovanie a je to skvelý spôsob, ako investovať peniaze, ktoré sa v budúcnosti vrátia v podobe nízkych mesačných nákladov.

tepelná izolácia podlahy

Čo sa stane keď vyberiete nesprávny výkon vykurovacej fólie?

Ako sme už uviedli, výkon vykurovacej fólie sa vyberá predovšetkým z hľadiska tepelnej izolácie objektu. Ak je dom dobre zateplený, znamená to, že z neho uniká malé množstvo tepla – vtedy je správnou voľbou vykurovacia fólia s nižším výkonom. Ak je naopak dom zle zateplený, tak z neho uniká veľké množstvo tepla a naša vykurovacia fólia musí mať vyšší výkon, aby vyššia výhrevnosť kompenzovala rýchlosť tepelných strát. To je to, čo v praxi odlišuje vykurovacie fólie rôznych výkonov: rýchlosť ohrevu. V dome s nesprávne vypočítaným výkonom:

 • Ak bude výkon príliš malý vzhľadom na potrebu tepla, bude nám chladno
 • Ak bude výkon vykurovacieho systému príliš vysoký vzhľadom na potrebu tepla budovy, systém bude často spínať vykurovanie na krátky časový úsek.

Nezabúdajme, že výberom elektrického vykurovania s infračervenými vykurovacími fóliami znižujeme množstvo tepla unikajúceho z domu teplým vzduchom, pretože systém priamo ohrieva predmety v miestnosti. To však neznamená, že netesné spoje alebo tepelné mosty na stenách nemajú vplyv na fungovanie systému.

Optimálny výkon elektrického podlahového vykurovania

Výkon elektrického infra vykurovania má byť prispôsobený tepelnej izolácii nášho domu a taktiež kubatúre miestností ak niektoré majú výšku stropu nad 3 metre. Výkon vykurovania ovplyvňuje vnímanú tepelnú pohodu, ale nielen ju. O našom pohodlí rozhoduje aj správne naprogramovaný termostat pre podlahové kúrenie. Keď máme neustále vysokú teplotu, zníži sa vlhkosť vzduchu a zníži sa aj náš pocit tepla. Keď prispôsobíme teplotu nášmu dennému režimu, vlhkosť vzduchu zostane na vyššej úrovni a ušetríme aj na účtoch.

Výkon vykurovacej fólie a rýchlosť ohrevu

Ako sme už spomínali, výkon infra fólie úzko súvisí s rýchlosťou nábehu vykurovania v miestnosti. Je samozrejmé, že vykurovacia fólia s nízkym výkonom, napríklad 60 W/m2, vyhreje miestnosť za dlhší čas ako fólia s vyšším výkonom, napríklad 140 W/m2. Toto pravidlo platí pre všetky typy vykurovacích fólií Heat Decor, určených na rôzne typy podláh.

Ak nám teda nezáleží na rýchlom nábehu teploty v miestnosti na požadovanú hodnotu, môžeme použiť fólie s nižším výkonom. Ak chceme, aby sa miestnosť zahriala za krátky čas, potom musíme voliť fóliu s vyšším výkonom. Zároveň samozrejme musíme počítať s tým, že použitím vykurovacej fólie s vyšším výkonom bude dom potrebovať vyššiu nominálnu hodnotu hlavného ističa.

Aký výkon vykurovacej fólie zvoliť pod laminátové plávajúce podlahy?

Ak plánujeme nahradiť staré kúrenie moderným infra vykurovacím systémom a máme v úmysle na podlahu položiť laminátové panely, odporúča sa zvoliť vykurovaciu fóliu HD-G. Je dostupná o výkonoch:

 • 80 W/m2
 • 140 W/m2

Aký výkon podlahového infravykurovania je vhodný pod vinylové podlahy SPC?

Vinylové podlahy si aj na Slovensku získavajú čoraz viac zákazníkov. Je to odolná podlaha, ktorá spája odolnosť s estetikou a jednoduchou inštaláciou. Mnoho ľudí, ktorí sa rozhodli mať vinylové panely, sa však sťažuje na chladný pocit z týchto podláh. Je to spôsobené vyššou tepelnou kapacitou ako majú laminátové plávajúce podlahy. Riešením je vykurovanie infra fóliami, presnejšie HD-PRO fóliami. Ide o najodolnejšiu vykurovaciu fóliu v ponuke Heat Decor.

Vinylové panely sú veľmi flexibilné, preto vykurovacia fólia a pod ňou použitá podložka, musia byť dostatočne tuhé, aby zabezpečili odolnosť systému na úrovni „nainštalujte a zabudnite“. Preto sa odporúča použiť vykurovaciu fóliu HD-PRO, ktorá za svoju tuhosť vďačí hrúbke 0,5 mm. Vykurovacia fólia HD-PRO má zároveň najväčšiu plochu samotnej vykurovacej matrice, čím je ešte efektívnejšia a smelo sa môžeme rozhodnúť pre nižšie výkony.

laminátová podlaha na podlahové kúrenie

Aký výkon vykurovacej fólie je vhodný pod dlažbu?

Začať treba tým, že vykurovacie fólie sa neinštalujú priamo pod dlažbu. Ak chceme, aby bola vykurovacia fólia pod dlažbou, je to možné, ale len tým spôsobom že ju nainštalujeme pod poter. V ostatných prípadoch sa namiesto vykurovacej fólie musí použiť vykurovacia rohož HD-MAT. Tento druh rohože je v podstate odporový vykurovací vodič  – uchytený na sieťovine.  Používa sa v miestnostiach s hotovým poterom, ktoré sú pravidelne vystavené zvýšenej vlhkosti, ako je kúpeľňa, WC, práčovňa, garáž alebo chodba.

Ako správne namontovať vykurovaciu rohož pod dlažbu?

Vykurovacia rohož sa montuje priamo na betónový poter, OSB/MDF dosky, preglejku alebo na tepelnú izoláciu z XPS dosiek. Vykurovaciu rohož tvoria káble s priemerom 2×3 mm uložené na špeciálnej sklotextilnej mriežke. Vďaka tomu je inštalácia vykurovacej rohože je rýchla a jednoduchá a – rovnako ako v prípade vykurovacích fólií – si ju môžete nainštalovať svojpomocne.

Aký je výkon vykurovacej rohože?

Výkon vykurovacej rohože je 150 W/m2 a jej výhodou je aj flexibilita. Rohož bude dobre fungovať s keramickými, gresovými alebo kamennými dlaždicami. Potom vykurovacia rohož s podlahou vytvára akumulačný vykurovací systém – rohož najskôr ohrieva dlažbu, ktorá následne sála teplo do priestoru.

elektrická rohož pod dlažbu

Zhrnutie

Pri výbere výkonu na meter štvorcový infračerveného vykurovacieho systému sa musíme riadiť predovšetkým izoláciou budovy. Výkon infračervenej vykurovacej fólie neovplyvňuje typ podlahy, ale miesto inštalácie – strop a steny vyžadujú vyšší výkon. Niekoho však možno napadne, či vykurovacia fólia nepoškodí podlahu. Odpoveď je nie, pretože infračervený vykurovací systém Heat Decor je prispôsobený akémukoľvek typu podlahy. Termostat na elektrické podlahové vykurovanie má možnosť nastavenia maximálnej teploty podlahy a vždy sa inštaluje so snímačom teploty podlahy. Informácie o maximálnej, povolenej teplote nájdete zvyčajne u výrobcu podlahy. Napríklad pre laminátové panely je maximálna teplota všeobecne 28 °C.

Pri rozhodovaní sa o vykurovacích fóliách je potrebné dbať na ich výkon z dôvodu následných nákladov na používanie infračerveného vykurovacieho systému. Môže sa ukázať, že nie je potrebné inštalovať vykurovaciu fóliu s výkonom 140 W/m2 a zbytočne platiť za veľký hlavný istič. Preto treba výber výkonu infračerveného vykurovania prispôsobiť tepelno-technickému projektu budovy, prípadne výsledku energetického auditu či posúdeniu úrovne izolácie domu odborným projektantom.