FÓLIA ALEBO ROHOŽ? HLAVNÉ ROZDIELY A POROVNANIE

Uvažujete o inštalácii podlahového vykurovania vo vašej domácnosti? Zaujíma vás, ako ohrievať podlahu, napríklad v obývacej izbe, alebo v kúpeľni? Moderné, energeticky šetriace a plne ekologické riešenia, akými sú vykurovacie rohože alebo vykurovacie fólie, sú atraktívnou alternatívou oproti tradičnému teplovodnému kúreniu.

Fólie môžu byť umiestnené pod laminovanými podlahami, vinylovými SPC, alebo parketami. Dokonale sa osvedčili rohože používané pod tenkovrstvovým poterom a vykurovacie fólie používané pod anhydritovým poterom. Čím sa teda líši vykurovacia fólia od rohože? Spoznajte najdôležitejšie rozdiely a zistite, ktorý variant si skôr vybrať.

VYKUROVACIA FÓLIA

Inovatívny vykurovací produkt, akým je vykurovacia fólia, sa čoraz viac používa v  podlahových vykurovacích systémoch. Fólia využíva fenomén elektrickej vodivosti uhlíka, ktorý prechodom elektrickej energie emituje dlhovlnné infra žiarenie. Vďaka tomu, že matrica pokrýva takmer celkovú plochu fólie, poskytuje teplo rovnomerne. Fólia je charakteristická vynikajúcou mechanickou odolnosťou a nepremokavosťou, čo umožňuje použitie vykurovacích fólií v systémoch pod poter.

Za distribúciu elektrického prúdu, ktorým je napájaná fólia, zodpovedajú medené zbernice natiahnuté po jej stranách. Vo vykurovacích fóliách Heat Decor elektrický prúd z medených zberníc prechádza rovnomerne striebornou prechodovou spojkou cez uhlíkovú vrstvu. To zaručuje dlhodobú životnosť celého systému.

Vykurovacia fólia sa nastrihá podľa rozmerov miestnosti pozdĺž vyznačených bezpečných rezných línií (Safe CutHD). Fólia zaberá malý priestor a inštaluje sa priamo pod podlahy. V budovách, ktoré spĺňajú súčasné štandardy tepelnej izolácie sa používa ako jediný zdroj tepla, býva tiež aj ako doplnok k inštalácii vykurovania. Produkty a ceny nájdete tu.

VYKUROVACIA FÓLIA – VÝHODY

Vykurovacie fólie majú univerzálne využitie a sú jednoduché na inštaláciu. Majú tiež rad ďalších výhod. Aké? Poďme si zosumarizovať sedem najdôležitejších:

 • Nízke investičné, nulové na údržbu a minimálne náklady na prevádzku
 • Trvácnosť vykurovacej fólie – správne nainštalovaná súprava je rovnako trvácna ako fólia PET a bude pracovať v nezmenenej forme po dlhé desaťročia
 • Komfort rovnomerného vyhrievania
 • Výhoda v ovládaní pri použití moderných wifi termostatov
 • Úspora miesta, ktoré v tradičných riešeniach zaberá kotol, pec, komín a rúry
 • Bezúdržbová prevádzka bez čistenia, kontroly spaľovania alebo doplnenia paliva
 • Požiarna ochrana vďaka úplnej izolácii vodičov a ochrane elektrických prípojok

Vyššie uvedený zoznam výhod umožňuje, že vykurovacia fólia pod podlahu alebo dlažbu je dokonalým elektrickým podlahovým vykurovaním. Inštaluje sa najviac v developerských investíčných projektoch, domoch, bytoch alebo v rôznych verejných zariadeniach: kancelárie, hotely, reštaurácie, historické budovy alebo kultúrne a umelecké centrá.

VYKUROVACIA ROHOŽ POD PODLAHU

Základom konštrukcie vykurovacích rohoží je mriežka zo sklených vlákien, pokrytá  výhrevným vodičom s malou hrúbkou. Vykurovací systém je napájaný elektrickou energiou 230 V a jeho výkon je 150W na m2 povrchu.

Bez ohľadu na to, či máte v úmysle dať na hotový poter keramiku, gres alebo kameň, elektrické rohože môžu byť použité pod každý z týchto materiálov. Spolu s povrchom podlahy tvoria akumulačný vykurovací systém. Rohož nahrieva dlažbu a tá odovzdáva teplo okoliu. Samotná rohož sa nahrieva na vysoké teploty, čo je dôvod, prečo sú jej káble pokryté teflónom, ktorý zabezpečuje jeho vysokú životnosť.

VYKUROVACIA ROHOŽ POD PODLAHU – VÝHODY

Keď sa bližšie pozrieme na výhody vykurovacích rohoží, objavíme veľa podobností s vykurovacími fóliami a niekoľko jemných rozdielov, ktoré sa však môžu ukázať ako rozhodujúce.

 • Vykurovacie rohože sú úplne bezúdržbovým riešením
 • Sú charakteristické spoľahlivosťou použitia
 • Rýchlo a ľahko sa inštalujú
 • Špeciálna izolácia materiálov zvyšuje bezpečnosť vykurovacieho systému

ROHOŽ ALEBO FÓLIA – ČO SI VYBRAŤ?

Univerzálnosť a jednoduchosť inštalácie sú vlastnosťami oboch riešení moderného elektrického podlahového vykurovania. Vyberáme si oba z dôvodu bezpečnosti a bezúdržbovej prevádzky. Hlavné rozdiely sú v konštrukcii a použití. Vykurovacie fólie môžeme používať v mokrom procese len ak sa jedná o poter. Pokiaľ nám stavebná výška už nedovoľuje aplikovať poter, môžu sa vykurovacie fólie použiť suchým procesom pod tvrdé materiály ako sú laminátová podlaha, SPC vinyl, alebo parkety.

Fóliu nie je možné aplikovať priamo pod dlažbu a preto je v takomto prípade vhodné použiť vykurovaciu rohož, ktorá sa zatrie priamo do stavebného lepidla. Na druhej strane nieje vhodné použiť vykurovacie rohože v suchých procesoch, keďže výhrevný vodič musí byť obalený v materály, ktorý odvádza teplo. Toto nieje možné zabezpečiť pri aplikácii pod plávajúcu podlahu, alebo iné podobné materály. Najčastejšie sa používa vykurovacia rohož pri rekonštrukciách domov a bytov v kúpeľniach alebo WC, kde je z dôvodu zvýšenej vlhkosti nevhodné použiť laminátovú podlahu. 

Ak aj napriek tomu stále váhate a neviete aký vykurovací systém si skôr zvoliť napíšte nám na: info@heatdecor.sk a my vám radi poradíme. Využite naše rady a objednajte si svoju kompletnú vykurovaciu sadu na inštaláciu pod plávajúcu podlahu či dlažbu. Okrem poradenstva a predaja máme v ponuke inštaláciu vykurovacej fólie v rámci celého Slovenska.

ESHOP VYŽIADAŤ PONUKU