INFRAČERVENÉ ŽIARENIE – NAJSTARŠÍ A NAJPRIRODZENEJŠÍ DRUH TEPLA

V jednom z našich predchádzajúcich článkov sme si predstavili, akými rôznymi spôsobmi môžete vykúriť váš dom. Moderná doba a jej technologický pokrok so sebou prinášajú viaceré inteligentné možnosti.

Ak si chcete pripomenúť výhody a nevýhody jednotlivých alternatív, článok nájdete tu:

AKÉ KÚRENIE ZVOLIT DO STARŠIEHO DOMU PO TEPELNEJ MODERNIZÁCII?

V tomto článku sa však budeme venovať primárne alternatíve vykurovania pomocou infračervených vykurovacích fólií. Poďme na to! Zoberme to pekne od podlahy.

Kedy bolo infračervené vykurovanie vynájdené? Infračervené žiarenie vynašiel v roku 1800 Wiliam Herschel, ktorý meral teplotu oblasti priliehajúcej k červenej oblasti spektra. Zistil, že teplota v červenej oblasti bola vyššia ako v modrej. V časti spektra za červenou farbou boli teploty dokonca ešte vyššie. Herschel skonštatoval, že táto oblasť spektra obsahuje svetlo, ktoré zrakom nevnímame a novú oblast v elektromagnetickom spektre nazval infračervené žiarenie. Áno, čítate správne. Rok 1800. Infračervené žiarenie teda nie je žiadnou novinkou a vykurovanie pomocou takéhoto žiarenia nie je nejakým štýlovým výstrelkom dnešnej modernej doby.

Infračervená vykurovacia fólia je veľmi účinný produkt využívaný najmä pre podlahové vykurovanie. Takýto spôsob vykurovania prináša pozitívny vplyv na zdravie človeka. Jedná sa v podstate o rovnaký druh žiarenia, aké môžete cítiť vonku počas teplého slnečného dňa. Položte v takýto deň ruku na chodník. Aj v tomto sychravom počasí si viete predstaviť to teplo, však? To je infračervené teplo!

Toto žiarenie funguje tak, že zohrieva predmety – steny, podlahu, nábytok, dokonca ľudské telá. Je dokázané, že takýto  systém vykurovania je 100 % bezpečný pre všetky vekové kategórie užívateľov. Pomáha nielen k vytvoreniu útulného prostredia domova, ale spotrebováva tiež oveľa menej elektrickej energie ako tradičné vykurovacie systémy.

S rozvojom zelených technológií koncom 20. a začiatkom 21. storočia sa začalo vynakladať viac úsilia do rozširovania vykurovania prostredníctvom infračerveného spektra. Pre našu krajinu je infračervené vykurovanie stále relatívne nový pojem, ale v krajinách ako je Nemecko či Nórsko je tento spôsob už dávno populárny. Tento druh vykurovania sa veľmi rýchlo stáva obľúbeným aj napríklad vo Veľkej Británii. Žiadna spomedzi európskych krajín však neprodukuje infračevenú vyhrievaciu technológiu tak, ako krajina východnej Ázie, ktorou je Južná Kórea. Práve tá má najväčšie zastúpenie firiem, ktoré ju produkujú a zároveň je v tomto štáte signifikantne viac využívaná v domácnostiach.

Ľudia naprieč celou Európou si začínajú uvedomovať, že s príchodom nových “zelenších” spôsobov vykurovania, teraz nezostaneme stáť na jednom mieste s pár možnosťami. Tieto možnosti sa stále rozširujú alebo zdokonaľujú. A tak je to i u tohto druhu a nášho produktu.

Fólia Heat Decor pracuje na báze infračerveného žiarenia, ktoré pozitívne stimuluje funkcie ľudského organizmu. Naviac, pri tomto vykurovaní nedochádza k neželanej cirkulácii teplého vzduchu a prachu, čo znamená, že takéto ohrievanie je veľmi vhodné pre ľudí trpiacich alergiou. Infravlny pôsobia svojim teplom na steny a murivo tak, že zabraňujú tvorbe plesní, a dokonca toto vykurovanie podporuje i rast izbovej zelene. Ďalšou skvelou výhodou je i to, že sa zachová estetickosť prostredia. Tým, že sa fólia inštaluje priamo do stien či podláh, nepridávame do našej domácnosti žiadne nevzhľadné zariadenie, ktoré by zahltilo časť priestoru.

Ďalším, v tejto dobe veľmi zaujímavým dôvodom na zváženie, sú aj nízke inštalačné a prevádzkové náklady. Správne nainštalovaná vykurovacia fólia nevyžaduje servisné práce ani výmenu dielov. Vykurovacie fólie sú nielen odolné a bezporuchové, ale negenerujú ani nejaké neskoršie či skryté náklady na servisovanie nainštalovaného systému. Čo sa týka samotnej montáže, tento proces zvládnete aj svojpomocne. Vykurovanie infračerveným teplom vám môže pomôcť znížiť náklady o 30 – 50 %. Závisí to, samozrejme, od ďalších faktorov, ako je konštrukcia vášho domu, výška stropov, od toho ako dobre je vaša nehnuteľnosť izolovaná atď.

Ak v súčasnosti zvažujete tento zelenší spôsob vykurovania svojej domácnosti, možno sa obávate, že táto technológia nie je dostatočne odskúšaná. Infračervené vyhrievanie bolo však po prvý raz použité už počas druhej svetovej vojny. Dovtedy sa nejak výrazne nezvažovalo jeho využitie, ale práve vtedy začalo byť armádou používané na sušenie farieb a lakov nanášaných na vojenskú techniku. Nie je to teda novinka posledných rokov. Vykurovanie pomocou fólií produkujúcich infračervené žiarenie má ale skutočne mnoho výhod, o ktorých sa môžete dozvedieť viac v našich ďalších článkoch alebo priamo v popisoch produktov na našom e-shope.

ESHOP

 

Autor článku: Barbora Juríková