Ako si vybrať termostat

Pre niekoho, kto rastie vo svete počítačov je len máloktorá činnosť viac frustrujúca než programovanie termostatu. Preto sme sa od začiatku zamerali na to, aby naše vykurovacie systémy boli ľahko ovládateľné.

Mechanické termostaty

Najjednoduchšou voľbou je prirodzene mechanický ovládač. Áno, má to svoje kúzlo. Mať na stene len kolečko, na ktorom si nastavím, akú teplotu práve  teraz chcem. Je to logická voľba. Väčšina z nás si to určite pamätá z našich starších bytov. Moderné mechanické termostaty už nie sú tak „hlúpe“ ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Majú elektroniku, ktorá dokáže strážiť ako teplotu v miestnosti, aby bola stabilná tak aj teplotu podlahy. Podlaha podľa hygienického predpisu nesmie prekročiť 28 ° C. Elektrické podlahové vykurovanie pomocou vykurovacích fólií je navyše pomerne rýchle a ak chcete o pár stupňov zvýšiť alebo naopak znížiť teplotu, tak je reakcia pomerne rýchla.

Výhody: Jednoduché ovládanie

Kto si ho vyberie: Ten, čo nerád niečo s displejom

Príklady aplikácií: Rekonštrukcia a nové domy pre starších ľudí, čo si úplne nerozumejú s modernou technikou.

Treba však brať do úvahy, že  podľa nových smerníc EÚ EED (2015/1188) od 1.1.2018 musia byť  všetky inštalácie podlahového kúrenia vybavené inteligentným elektronickým termostatom. To znamená, že skupina mechanických termostatov skončí na technologickom cintoríne podobne ako bežné 100W žiarovky.

Pre moderné bývanie v úsporných domoch a pri stále sa zvyšujúcich cenách energií sa bude väčšina z nás usilovať o šikovnejšie riešenie.

 

 

Programovateľné termostaty

Tým sú bez pochyby programovateľné digitálne termostaty. Ich ponuka na trhu je obrovská. To, čo sa pri elektrickom podlahovom vykurovaní pomocou vykurovacích fólií vyžaduje je okrem samotnej regulácie teploty v miestnosti i podlahový snímač teploty. Snímač teploty je tu z dvoch dôvodov.

  • Hygienické normy vyžadujú, aby teplota podlahy neprekročila 28 ° C.
  • Ochrana podlahy, veľké výkyvy teploty môžu poškodiť samotnú podlahu.

Potom chceme od digitálnych programovateľných termostatov, aby bolo možné ich naprogramovať pre každú miestnosť samostatne. Napr. nemá zmysel kúriť doma cez týždeň, keď sme v práci alebo v škole a v noci chceme teplotu znížiť o pár stupňov, aby sa nám lepšie spalo. Nami ponúkané programovateľné termostaty BHT-1000 umožňujú nastaviť maximálnu teplotu podlahy, naprogramovať teplotný program pre celé týždne. Podporované sú dva režimy.

  • Celý týždeň v rovnakom režime, tzv. 7denný režim
  • Rozdielna pracovná a víkendová prevádzka, tzv. 5 + 2 denný režim

Samozrejmosťou sú potom funkcie ako detský zámok, nastavenie zálohy pri výpadku napájania a ďalšie užitočné veci.

Výhody: Raz naprogramujete a už nemusíte celú sezónu naň siahať a ušetríte nemalé prostriedky na prevádzku v čase, keď nie ste doma.

Kto si ho vyberie: Ten, komu viac záleží na prevádzkových nákladoch.

Príklady použitia: Rekonštrukcia

 

Centrálne riadenie

Ďalšou úrovňou ovládania podlahového kúrenia je spojiť termostaty jedného systému s centrálnou jednotkou a ovládať všetko cez „Appku“ alebo web. Toto ponúkajú termostaty Neo a centrálna jednotka NeoHub.

Ovládanie cez aplikáciu je veľmi jednoduché a intuitívne. Na jednej obrazovke vidíte všetky miestnosti. Každú si môžete skontrolovať a zmeniť aktuálnu teplotu. Môžete si nastaviť teplotný profil pre celý týždeň. Môžete zapnúť centrálne režim dovolenky a zadať ako dlho budete mimo a systém vám dočasne zníži teplotu. Alebo naopak, ak organizujete oslavu tak dočasne na niekoľko hodín ignorujte program a nastavte príjemnú teplotu počas návštevy.

Termostaty s centrálnou jednotkou majú jednu zaujímavú vlastnosť, ktorá chýba tzv. „Smart“ termostatom so zabudovaným WiFi. U nich je pekné, že si ich môžete dať do domácej siete a ovládať. Ale počíta sa s tým, že máte všade kvalitné pokrytie WiFi signálu. Nami ponúkané termostaty Heatmiser Neo-E fungujú ako tzv. „Mesh systém“, v ktorom sa z každého termostatu v systéme stáva aj preposielacia jednotka. Takto každý doplnený termostat zvyšuje dosah bezdrôtovej komunikácie. Termostaty Heatmiser Neo disponujú na rozdiel od bežných termostatov a vlastnosťou „Self Learning Preheat“. Táto funkcia dokáže v každej miestnosti rozpoznať, v akom predstihu je treba začať kúriť, aby v naprogramovaných časoch nielen že začali kúriť, ale už bude v miestnostiach požadovaná teplota.

Výhody: Jednoduché ovládanie z telefónu / tabletu, ovládate všetky miestnosti z jednej obrazovky, vrátane voľby „idem na dovolenku na týždeň“.

Kto si ho vyberie: Ten, kto vidí v automatizácii a ľahkom prístupe k ovládaniu budúcnosť.

Príklady aplikácií: Väčšina nových domov.

Ak by ste sa rozhodli zmeniť termostat z mechanického na ten s centrálnym riadením, je to samozrejme možné. „Upgrade“ z programovateľných na centrálny môže byť tak jednoduchý ako pridanie centrálnej jednotky

Šikovnejšie riadenie ponúkajú iba systémy inteligentných elektroinštalácií a inteligentných domov, ale o tom až zase niekedy nabudúce.