KOĽKO CM ZABERIE PODLAHOVÉ VYKUROVANIE. POROVNANIE SYSTÉMOV.

Podlahové vykurovanie je v súčasnosti najžiadanejším zdrojom tepla, ktorý sa zvyčajne inštaluje v novostavbách, ale aj v domoch po generálnej rekonštrukcii. Rezignácia z tradičných radiátorov v prospech plošného vykurovania, ako sa nazýva aj podlahové vykurovanie, je spôsobená komfortom a úsporou miesta. Nepotrebujete ani žiadne papuče a nemáte studené nohy!

Keď sa však pustíme do rekonštrukcie, vynárajú sa otázky: koľko cm zaberie podlahové kúrenie? Zdvihne podlahy? Aká je hrúbka podlahovky s vodným systémom a aká je hrúbka systému s vykurovacou fóliou? Ako dlho trvá nahrievanie? Poďme si to rozobrať!

Koľko cm zaberie podlahové kúrenie? Ľudia, ktorí si prešli procesom výstavby domu, môžu byť prekvapení, že niekto kladie takéto otázky. A predsa majitelia už stojacich domov, ktorí sa rozhodli vymeniť svoje staré radiátory za podlahové kúrenie, berú otázku hrúbky svojho budúceho vykurovacieho systému veľmi vážne. V starších domoch sa môže stať, že každý centimeter svetlej výšky je dôležitý. Chceme sa vyhnúť prerábaniu dverí, dodatočným nákladom, a teda aj otázke, či sa nám tam podlahovka zmestí. Porovnanie vykurovacích systémov podľa toho, koľko cm podlahové vykurovanie zaberá, ukazuje, že v tomto prípade záleží na type vykurovania:

 • Vodná podlahovka v suchom systéme bude zaberať cca 20-30 mm
 • Hrúbka systému s vykurovacími fóliami v suchom systéme je 6,78 mm

Ako vidíte, hrúbka vykurovacieho systému závisí od samotného systému a spôsobu jeho inštalácie. Vyššie uvedené údaje sú uvedené pre inštaláciu priamo pod plávajúcu podlahu (laminátové panely, vinylové panely, SPC). Tieto rozdiely v montáži pod poterom (mokrý systém) budú vyzerať trochu inak.

Koľko cm zaberie podlahové vykurovanie?

Skôr ako začneme písať o presnej hrúbke jednotlivých systémov podlahového vykurovania, musíme vedieť, čo presne musíme porovnávať:

 • Vodná podlahovka v mokrom procese
 • Vykurovacie fólie v mokrom procese
 • Vodná podlahovka v suchom procese
 • Podlahovka vo frézovanom systéme
 • Vykurovacie fólie v suchom systéme

Prakticky sme vymenovali celý zoznam z najobľúbenejších a osvedčených riešení. Je tiež možné položiť vykurovacie rohože (vykurovacie káble) priamo pod dlažbu do lepidla, ale sú tam isté limity a nevýhody keďže sa inštalujú len na hotový poter priamo pod dlažbu.

Vodná podlahovka v mokrom procese

Vodné podlahové vykurovanie v mokrom procese nie je nič iné ako vykurovanie pod poterom. Trubky, v ktorých bude prúdiť ohriata kvapalina, sú položené na podlahe a nad nimi je poter. Koľko cm výšky potom zaberie vodná podlahovka? Je to cca 15 mm, v závislosti od spôsobu inštalácie (klipy, systémové dosky) – hovoríme tu o hrúbke samotného vykurovacieho systému, nie poteru. V prípade ohrevu vody veľa závisí od zručnosti samotného inštalatéra. Najlepší teplovodivý poter je anhydritový poter, ktorý sa používa v suchých miestnostiach. V kúpeľniach zásadne používame cementový poter.

Vykurovacie fólie v mokrom procese

Čo sú infračervené vykurovacie fólie, asi nemusíme nikomu vysvetľovať. Pre poriadok však napíšeme, že ide o nový typ podlahového vykurovania, pri ktorom je zdrojom tepla vykurovacia fólia, presnejšie uhlíková matrica, v ktorej sa 100% elektriny premení na dlhé infračervené vlny. Infračervené vlny potom zvyšujú tepelnú energiu všetkých pevných predmetov v ich dosahu. Infračervené vlny sa prirodzene vyskytujú v slnečnom svetle a zohrievajú nás, napríklad v zime na lyžiarskom svahu za bezoblačného dňa – vzduch je chladný, ale nám je teplo.

Vykurovacie fólie je možné inštalovať pod akýkoľvek typ podlahy vhodné pre podlahové vykurovanie, aj ako vykurovanie poterom. Tento systém je akumulačný a umožňuje najväčšiu voľnosť pri výbere povrchovej úpravy podlahy: mikrocement, živica, terakota, plávajúca podlaha, vinyl alebo SPC. Akú výšku teda má podlahové kúrenie s vykurovacími fóliami pod poterom? Je to presne 2,336 mm (pre vykurovaciu fóliu HD-EPL). V tomto prípade však nepripočítavame ani hrúbku poteru. Pri tomto type inštalácie sa z poteru stáva akumulačný zdroj tepla, ktorý dlhodobo odovzdáva teplo do okolia.

Výhodou vykurovacích fólií je rýchlosť ohrevu a rovnomerné rozloženie tepla, čo v prípade vodných podlahových systémov nie je možné v takom rozsahu. Vzhľadom na takmer iluzórnu hrúbku vykurovacej fólie pod poterom nemá tento systém na trhu obdobu.

Hrúbka podlahového vykurovania v mokrom procese

Stručne povedané, hrúbka vykurovacieho systému inštalovaného mokrým procesom bude:

 • Vodná podlahovka cca 15 mm
 • Vykurovacie fólie 2,336 mm

K tomu treba pripočítať hrúbku poteru, ktorá je spravidla minimálne 5 cm (anhydrit) a 6 cm (cement). Systém vodného podlahového vykurovania je úplne ponorený do poteru a nepridáva mu na výške. Pre posúdenie, koľko cm nám podlaha zaberie, bude teda rozhodujúca hrúbka poteru.

Hrúbka podlahového vykurovania pod plávajúcou podlahou alebo vrstvenou drevenou podlahou

Sumarizácia hrúbok podľa typu vrchnej krytiny

 • Vodná podlahovka v suchom systéme 20-30 mm
 • Vodná podlahovka frézovaná – 0 mm
 • Vykurovacia fólia pod plávajúcou podlahou – 6,74 mm
 • Vykurovacia fólia pod vinylom, SPC podlahami alebo vrstvenou drevenou podlahou 6,7 mm

Paroizolačná fólia – čo to je a prečo je dôležitá?

Na hrúbku systému podlahového vykurovania vplýva okrem iného paroizolačná fólia, ktorá sa v závislosti od riešenia používa v jednej alebo dvoch vrstvách. Hrúbka jednej vrstvy je 0,2 mm. Paroizolačná fólia zabezpečuje izoláciu proti vlhkosti, stabilnú prevádzku systému a správnu distribúciu tepla pod plávajúcou podlahou. Je zároveň vrstvou, ktorá umožňuje podlahe bez odporu expandovať do strán.

V prípade vykurovacích fólií v mokrom procese, teda pod poter, sa používa o niečo hrubšia parotesná fólia, ktorá má hrúbku 0,3 mm alebo 0,5 mm. Dôležité je, že nie každá paroizolačná fólia je vhodná na podlahové kúrenie. Je preto potrebné dbať na to, aby výrobca danej fólie garantoval jej použitie so zdrojom tepla.

Heat Decor má vo svojom sortimente dedikované paroizolačné fólie, ktoré nájdete v e-shope tu:

ESHOP

Podlahová izolácia – izolačná podložka

Samotná izolačná podložka má najväčší vplyv na celkovú výšku vykurovacieho systému. Popri tom zabezpečuje že teplo ide primárne do interiéru miestnosti a tým pádom vplýva na ekonomickú a úspornú prevádzku. Štandardná hrúbka XPS izolačnej podložky je 6 mm.

Pred pokládkou vykurovacieho systému pod poter sa na podlahu ukladajú styrodurové izolačné dosky alebo podlahový tvrdený polystyrén. V prípade vykurovacích fólií v suchom procese je tepelná izolácia trvalým prvkom tohto systému. Izolačná podložka HD-XPS300 6mm sa umiestňuje priamo pod vykurovaciu fóliu a vrchnú podlahovú krytinu.

Sumár

Ako sme si ukázali v texte vyššie, dá sa predpokladať koľko cm zaberie podlahová krytina a tak naplánovať výslednú výšku podlahy. Treba si však uvedomiť, že každý prípad je iný a veľa závisí od samotného inštalačného technika a jeho zručností pri montáži daného systému, respektíve aj od konkrétne zvolenej inštalačnej sady. Ak rekonštruujeme už postavený dom, tak pri rozhodovaní o použití podlahového vykurovania treba myslieť na to, že investícia do pohodlia môže zdvihnúť finálnu výšku podlahy. Sú domy, kde má úbytok aj 2 cm veľký význam. Hrúbka systému s vykurovacou fóliou je len cca 6,74 mm čo môže výrazne pomôcť s úsporou svetlej výšky. Rovnomerná distribúcia pocitovej teploty na podlahe je tiež značným plusom.