KOĽKO STOJÍ VYKUROVANIE POMOCOU VYKUROVACEJ FÓLIE?

Infračervené vykurovanie sa teší čoraz väčšej obľube. Príkladom je hľadanie tohto vykurovania v tematických skupinách na internete zbierajúcich názory na vykurovacie fólie. Často sa opakujú otázky: Koľko stojí vykurovanie vykurovacou fóliou? Je vykurovanie vykurovacími fóliami rentabilné? Nie je to čierna mágia. Spotreba energie v systéme s vykurovacou fóliou je presne riadená, čím ju viete pomerne presne odhadnúť. Účty za vykurovanie vás už neprekvapia.

Koľko stojí vykurovanie vykurovacou fóliou? Túto otázku si kladie čoraz viac majiteľov rodinných domov ktorí z dôvodu zložitej situácie na energetickom trhu hľadajú lacné a zároveň efektívne vykurovacie systémy. Čoraz viac záujemcov o infračervené vykurovacie fólie si kladie otázku týkajúcu sa efektivity vykurovania:

 • efektivita vykurovacích fólií závisí od stupňa tepelnej izolácie budovy. V domoch, ktoré sú dobre a veľmi dobre izolované, je vykurovanie infračervenými fóliami výhodné.
 • Kúpou zároveň vykurovacích fólií a fotovoltickej inštalácie vyrovnávajúcej spotrebu elektriny vykurovaním za systém zaplatíme viac-menej toľko ako za kúpu iba tepelného čerpadla s vodnou podlahovkou a to už je na začiatok veľká úspora.
 • Náklady na vykurovanie vykurovacou fóliou závisia od veľkosti domu a zvyklostí členov domácnosti.
 • Existuje niekoľko pravidiel, ktoré vám umožnia znížiť náklady na vykurovanie vykurovacou fóliou kedykoľvek. Dá  sa to dosiahnuť napr. pomocou programovateľných termostatov a ich vhodným nastavením. S tým vám pomôže smartaplikácia do telefónu, vďaka ktorej viete nadiaľku ovládať termostaty v celom dome.

Nižšie uvádzame výpočet nákladov na elektrické vykurovanie vykurovacou fóliou pre dom 130 m2, 150 m2 a 170 m2 v štandardnom režime vykurovania pre 4-člennú rodinu.

Čo ovplyvňuje náklady na vykurovanie fóliou?

Hlavným faktorom ovplyvňujúcim náklady na infračervené vykurovanie je veľkosť vykurovanej budovy. Dôležitú úlohu zohráva aj jeho tepelná izolácia. Predstavuje kľúčový parameter, ktorý platí nielen pre vykurovanie vykurovacími fóliami, ale aj pre všetky ostatné druhy vykurovania. Nové budovy musia byť postavené v energetickej kategórii A0, čo výrazne znižuje náklady na vykurovanie. Z dobre zatepleného domu totiž neuniká teplo, a tak sa vykurovací systém zapína menej často. Zle izolovaná budova stráca viac tepla, takže na udržanie príjemnej teploty spotrebuje viac energie.

Ďalšou veličina, ktorá ovplyvňuje náklady na vykurovanie vykurovacími fóliami, je správny výber výkonu. Výkon infračerveného vykurovacieho systému vyberie špecialista tak, aby spotreboval čo najmenej elektrickej energie pri zachovaní tepelnej pohody.

Netreba zabúdať ani na to, že náklady na vykurovanie vykurovacou fóliou sú samozrejme ovplyvnené cenou elektriny. V súčasnosti je priemerná cena elektriny 0,17 Eur/kWh (2023).

Koľko stojí vykurovanie infrafóliou?

Skôr ako si odpovieme na túto kľúčovú otázku, musíme vedieť, aký dom ideme vykurovať. Takže predpokladáme, že náš dom má:

 • 150 m2 obytnej plochy
 • navrhnutý „S takmer nulovou spotrebou energie…cca 25 kWh/m2/rok
 • Vykurovacia fólia predstavuje hlavný zdroj tepla
 • Na podlahe máme laminátové plávajúce podlahy
 • Dom nemá pivnicu

 

Koľko teda stojí vykurovanie vykurovacou fóliou? Pre dom s rozlohou 150 m2 bude vykurovanie infračervenými fóliami stáť 637 Eur ročne. Ak si to rozdelíme na mesačné náklady, bude to 53,13 Eur. Okrem rovnomerne teplých podláh dostanete pri tomto type vykurovania niečo navyše:

 • Nebudete potrebovať absolútne žiadny ročný servis
 • Nemusíte vymieňať kúrenie prakticky počas celej životnosti
 • Nulové emisie prachových častíc a oxidu uhličitého

Treba pamätať na to, že pri rozhodovaní o použití vykurovacích fólií kupujeme nielen tepelný komfort, ale aj pohodlie. O infračervený elektrický vykurovací systém sa nemusíme starať a negeneruje dodatočné servisné náklady.

Uvedené výpočty platia len pre dom 150 m2, čo väčšie a menšie domy? V tabuľke nižšie uvádzame približné výpočty pre domy s rozlohou 130, 150 a 170 m2. Spotreba energie každého z nich je do 25 kWh/m2/rok.

Koľko stojí vykurovanie pasívneho domu elektrinou

Predpokladajme trochu iný scenár ako vyššie uvedený a predpokladajme, že musíme vykurovať pasívny dom. Ide o dom, ktorého energetická náročnosť je do 15 kWh/m2/rok. Takéto domy nie sú v dnešnej dobe ničím výnimočným, ba čo viac, nariadenia EÚ majú zabezpečiť, že všetky novopostavené domy v budúcnosti  musia byť pasívne. Koľko stojí vykurovanie pasívneho domu vykurovacou fóliou? Uvádzame ho v tabuľke nižšie.

Zhrnutie

Ako môžete vidieť na prepočtoch, ktoré sme citovali, náklady na vykurovanie domu vykurovacou fóliou nie sú „astronomické“. Moderné elektrické vykurovanie predstavuje efektívny systém, ktorý vďaka obrovskej vykurovacej ploche pokrývajúcej 80 % podláh dokáže dobre fungovať pri nízkych teplotách a vykurovať dom veľmi presne. So vzduchom uniká menej tepla. Vnímanie elektrických vykurovacích systémov, ako infračervené fólie, sa v mysliach majiteľov rodinných domov pomaly mení. S prihliadnutím na fakt, že Európska únia sa svojimi nariadeniami snaží o nulové emisie v stavebníctve a podporuje termomodernizáciu, možno predpokladať, že infrakúrenie je vykurovaním budúcnosti.

Kontaktujte nás so žiadosťou o cenovú ponuku.

Heat Decor
www.heatdecor.sk
D1 Center, Diaľničná cesta 22B
903 01 Senec, Slovakia
tel: 0905 986 600
email: info@heatdecor.sk

80W/m2
šírka 0,25m
15.60  s DPH
80W/m2
šírka 0,5m
20.40  s DPH
80W/m2
šírka 1m
32.40  s DPH
140W/m2
šírka 0,25m
15.60  s DPH
140W/m2
šírka 0,5m
20.40  s DPH
140W/m2
šírka 1m
32.40  s DPH