POROVNANIE VYKUROVACÍCH FÓLIÍ – V ČOM JE ROZDIEL?

Ako si vybrať správnu vykurovaciu fóliu? Pripravili sme porovnanie infrafólií Heat Decor.

Elektrické kúrenie nebolo doteraz v domácnostiach voľbou číslo 1. Kraľoval plyn, taktiež mnoho ľudí používa kotly na tuhé palivá, ktorých čas sa však kráti hlavne v súvislosti s dekarbonizáciou výstavby. Popritom sa trh s tepelnými čerpadlami rozvinul, avšak vyvinuli sa aj vykurovacie fólie, pôvodne dostupné len v  jednej forme, a teraz v niekoľkých rôznych typoch podľa spôsobu aplikácie.

Najlepšie je začať porovnávať vykurovacie fólie krátkym vysvetlením – čo je vykurovacia fólia? Ide o zariadenie, ktoré vyžaruje dlhé infračervené žiarenie, ktoré potom hmotu na svojej ceste zahrieva. Vykurovacia fólia je teda zdroj tepla, ktorý využíva úplne iný jav ako ten, ktorý nastáva pri vykurovaní štandardnými telesami ktoré ohrievajú hlavne vzduch.

Kritériá pre rozdelenie vykurovacích fólií

Výber vhodného typu vykurovacej fólie podľa hrúbky a kvality je základným kritériom. Vykurovacie fólie Heat Decor majú tri typy produktovej rady:

Porovnanie vykurovacích fólií podľa aplikácie

Výber vhodnej vykurovacej fólie závisí od typu podlahovej krytiny, pod ktorú sa má inštalovať.

 • HD–G: montáž pod plávajúcou podlahou, stenová prípadne stropná montáž
 • HD–EPL: montáž pod poter, prípadne pod kompozitnú podlahu SPC
 • HD–PRO: montáž pod vinyl, kompozitnú podlahu SPC ale aj pod poter
ESHOP VYŽIADAŤ PONUKU

Preto by výber vhodnej vykurovacej fólie podľa vhodnej hrúbky mal závisieť od povrchovej krytiny, ktorá plní vykurovaciu funkciu v jednotlivých miestnostiach. Ako vidíte, možnosti sú pomerne široké. Pri inštalácii pod poter, môžete použiť prakticky akúkoľvek tepelne-vodivú podlahovú úpravu, od dlažby až po živicu, mikrocement, alebo leštený betón.

Rôzne povrchy majú rôzne vlastnosti, ktoré určujú potrebnú pevnosť vykurovacej fólie, ktorá vyplýva z jej štruktúry a hrúbky.

Konštrukcia vykurovacej fólie

Akékoľvek porovnanie vykurovacích fólií nemôže byť kompletné bez toho, aby sme sa pozreli na skladbu jednotlivých materiálov a všetky dôležité parametre. Vykurovacia fólia pozostáva z ultratenkej vrstvy uhlíka vytlačenej na PET fólii. Uhlíková pasta je zdrojom dlhovlnného infračerveného žiarenia, ktoré vzniká vďaka prechodu elektrického prúdu. Od špecificky namiešanej uhlíkovej pasty závisí aj výkon vykurovacej fólie.

Fólia série HD-EPL má strihací systém „safe cutHD“, ktorý umožňuje skracovanie vykurovacej fólie na požadovanú veľkosť každých 12,5 cm. Miesto strihania vykurovacej fólie je zreteľne označené prerušovanými čiarami a nožnicami, vďaka čomu je inštalácia vykurovacej fólie pohodlná a presná.

Vykurovacia fólia sa vyrába z vysoko kvalitných PET materiálov vo viacvrstvovom systéme „multi-layerHD“ s ďalšími výstužnými vrstvami. Pevná a extrémne odolná konštrukcia vykurovacej fólie HD-EPL zaručuje veľmi dlhú životnosť a bezporuchovú prevádzku celého vykurovacieho systému.

Strieborná pasta použitá vo vykurovacej fólii jsa vyrába technológiou rebríka „silver ladderHD“, ktorá zaisťuje bezpečné elektrické pripojenie a správnu činnosť vykurovacej fólie.

Pre podlahy, ktoré sa vyznačujú väčšou pružnosťou odporúčame fólie HD-PRO, pretože sú hrubšie a tým poskytujú odolnosť a zabezpečujú, že namáhania prenášané podlahou neovplyvnia konzistentnosť vykurovacej fólie.

Pre podlahy s väčšou hrúbkou a teda aj tvrdosťou, odporúčame tenšie vykurovacie fólie, pretože pod nimi sú podmienky mechanicky stabilnejšie. Samotná hrúbka vykurovacej fólie nesúvisí s jej výkonom a neovplyvňuje účinnosť vykurovania.

Ako zvoliť výkon vykurovacej fólie

Toto je kľúčový prvok pri plánovaní akejkoľvek inštalácie infračervenej vykurovacej fólie, pretože podcenenie alebo precenenie výkonu môže mať za následok príliš pomalé vyhrievanie miestnosti alebo nedostatočnú účinnosť.

Dostupné sú vykurovacie fólie:

 • 60 W/m2
 • 80 W/m2
 • 140 W/m2
 • 220 W/m2

Vykurovanie ktoré vydrží celý život

Ťažko porovnávať vykurovacie fólie bez zohľadnenia ich životnosti. Vlastnosti ich konštrukcie zaručujú, že sa nepoškodia alebo nezlyhajú. Svedčí o tom aj to, že na jednotlivé vykurovacie fólie poskytujeme dlhodobú záruku:

 • 10 rokov na fólie HD – G
 • 25 rokov na fólie HD – EPL
 • 30 rokov na fólie HD – PRO

Záruka je samozrejme veľmi dôležitá, ale životnosť vykurovacích fólií Heat Decor ovplyvňuje kvalita spracovania a ich konštrukcia. Infračervené vykurovacie fólie nevyužívajú žiadne mechanické časti ako pri klasických typoch ohrevu. Vďaka tomu sú naše vykurovacie fólie nielen odolné a bezporuchové, ale negenerujú ani neskoršie, alebo skryté servisné náklady.

Ak vezmeme do úvahy všetky tieto skutočnosti, možno dospieť k záveru, že elektrické infračervené vykurovanie predstavuje investíciu, ktorá vám zabezpečí tepelný komfort na celý život. Pre funkčnosť vykurovacej fólia po celú dobu životnosti, potrebujeme zabezpečiť jej tesnosť. Nesmie dôjsť k poškodeniu PET vrstiev! Ak sa PET obal oddelí od matrice, začne oxidovať a nakoniec sa nenávratne poškodí. Preto si treba dávať pozor na prípadné mechanické poškodenia, ktoré môžu nastať pri montáži – treba ju vykonávať opatrne a podľa pokynov uvedených v našich detailných návodoch.

Jeden dom a niekoľko systémov

Infračervené elektrické vykurovanie ponúka skvelé možnosti inštalácie vykurovacích fólií. Keďže kúrenie v jednotlivých miestnostiach netvorí jeden vykurovací systém, každá z nich má svoj samostatný termostat.   Vďaka tomu, môžete ovládať kúrenie v každej miestnosti samostatne. Navyše ak máme rôzne typy podláh vo viacerých miestnostiach, môžeme do každej zvoliť tú správnu sériu vykurovacej fólie príslušnej hrúbky a výkonu.

Taktiež pri rekonštrukcii môžeme vykurovacie fólie inštalovať do miestností po jednej, nemusíme naraz do celého domu alebo bytu. Inštalačné sady vám to na maximum uľahčia.

Posledným kritériom, podľa ktorého možno vykurovacie fólie porovnávať, je ich šírka. Tu máme na výber z troch možností:

 • 25 cm
 • 50 cm
 • 100 cm
ESHOP VYŽIADAŤ PONUKU

Pozrite si film o výrobe vykurovacej fólie: