Rozhodli ste sa pre podlahové vykurovanie ? Ako ho využiť na 100% a na čo si dať pozor? Spravte si dôkladný plán ešte pred realizáciou.

Podlahové vykurovanie Infrafóliami Heat Decor – s čím treba počítať a čo treba vedieť 

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že podlaha sa stane vykurovacím a akumulačným telesom. Pri väčšine inštalácií dokážeme pokryť približne 70% úžitkovej plochy podlahy. To pri bežných domoch postačuje na to, aby boli tepelné straty doplnené tepelným výkonom a zároveň maximálna teplota podlahy nepresiahla 28°C. Podlahové kúrenie akéhokoľvek typu dokáže podlahu zohriať aj na vyššiu teplotu. To sa ale neodporúča ani zo zdravotných a ani z technických dôvodov. Pri vyššej teplote podlahy sa zvyšuje riziko kŕčových žíl a tiež môže dôjsť k poškodeniu podlahovej krytiny. Preto je pri starších domoch odporúčané najprv zabezpečiť redukciu úniku tepla a až po dôkladnom zateplení objektu prejsť k vykurovaniu podlahou.

Ako vznikajú zbytočné straty, sálanie tepla do priestoru

Teplo sa šíri smerom nahor. Ak sa však zdroj tepla prikryje izolačnou vrstvou, teplo zostáva dole. Treba si preto vopred zvážiť kde bude aký nábytok a pokiaľ je to možné treba voliť nábytok, ktorý je na nožičkách. Ak sa rozhodnete, že postele budú s perinákom / úschovným priestorom, alebo na niektorých miestach bude vstavaná skriňa je dobré nám o tom povedať vopred a my na týchto miestach kúrenie vynecháme. Taktiež si treba urobiť predstavu, kde bude kuchynská linka, prípadne iný nábytok, ktorý by mohol brániť stúpaniu tepla. Všade tam kde sa kúri pod nábytkom, dochádza k plytvaniu energie. Čo má samozrejme aj ekonomické dôsledky. Ak máte dom, alebo byt, ktorý je veľmi malý a pochôdzna plocha je menšia ako 30% úžitkovej plochy, je dobré použiť vykurovaciu fóliu iba na temperovanie podlahy a hlavné vykurovanie realizovať pomocou infrapanelov.

Koberce, alebo behúne tiež redukujú výstup tepla. Preto je najlepšie sa ich zbaviť aspoň vo vykurovacom období.

Ako nadimenzovať výkon podlahového vykurovania Heat Decor

Podlahové vykurovanie dokáže dnešné nové, kvalitne zateplené domy vyhriať na približne 28°C pri miernej zime. Pri trvalých mrazoch môže maximálna teplota klesnúť na 21-22°C. Je to dané maximálnou teplotou podlahy, ktorá sa dá pri extrémnych mrazoch samozrejme zdvihnúť v nastaveniach termostatu. Ak máte radi v zime viac vyhriate izby, je nutné počítať so zvýšenými nákladmi na vykurovanie, každý stupeň navyše spraví cca plus 5%. Tu je nutné uvedomiť si, že vykurovanie sa vždy projektuje podľa technických noriem na 21°C pri vonkajšej teplote -12°C až – 16°C podľa geografickej polohy, v kúpeľni na 24°C. Podľa toho sú vždy robené aj výpočty spotreby energie. Ak sa rozhodnete vykurovať na vyššiu teplotu, môže to mať nepriaznivý vplyv na Vašu peňaženku. Napríklad rozdiel v spotrebe medzi 21°C a 28°C izbovej teploty môže byť aj viac ako dvojnásobný. Podlahové vykurovanie má však obrovskú výhodu oproti iným typom. Tou je princíp ľudského vnímania tepla. Keď sa kúri podlahou, máte rovnaký pocit tepla ako pri radiátoroch už pri nižšej teplote vzduchu. Tento rozdiel je približne 3°C. To znamená, že ak ste boli pri radiátoroch zvyknutí  na teplotu 24°C tak pri podlahovom vykurovaní Vám bude stačiť 21°C. To sa potom prejaví aj na celkove nižšej spotrebe elektrickej energie.

Energetická trieda domu A1, A0

Pri návrhu podlahového vykurovania pre novopostavené domy v energetickej triede A1 resp A0 sa riadime bežnými výpočtovými modelmi a počítame zo stratami 40W/m2 resp 30W/m2 plus rezerva 10%, to znamená do 50W/m2. Pri starších domoch je potreba tepla 70-90W/m2. Preto ak je váš objekt atypický, je lepšie preskúmať zloženie a skladbu podlahy, zloženie stien, zateplenie, použité okná a takisto zateplenie strechy. V tomto prípade je namieste dať si vypracovať a prepočítať projekt tepelnej straty objektu. K tomu by mal byť v mierke zakreslený pôdorys domu. Túto službu dokážeme zabezpečiť a cena sa môže pohybovať v rozmedzí 100€ – 300€ podľa veľkosti a náročnosti stavby. Vynaložené prostriedky sa Vám určite vrátia v podobe ušetreného materiálu a garancii správneho nadimenzovania systému.

Ak si nie ste istý vhodnosťou podlahového vykurovania vo vašom objekte, je vždy dobré sa poradiť s nami. Budeme radi ak nám zavoláte, alebo napíšete vaše otázky, na ktoré ste nenašli odpoveď v tomto článku.

ESHOP VYŽIADAŤ PONUKU