S ELEKTRICKÝM VYKUROVANÍM ŠETRÍME. DÁ SA TO?

Odchod od fosílnych palív a neúmerné zdraženie plynu v súčasnosti rezonuje ako hlavná téma spoločnosti. Diskusia ako nahradiť plyn, prípadne kotly na tuhé palivá, a prejsť na zelenú ekonomiku už rezonovala dlhšie. Nejedná sa len o spaľovanie tuhých palív ale aj o energetickú bezpečnosť a sebestačnosť. Zateplenie a renovácia domu spolu s výmenou vykurovacieho systému je dôležitým krokom k hospodárnosti vykurovania ako aj udržaniu nákladov v rozumných medziach.

Od roku 2021 sú v platnosti nové pravidlá ohľadom energetickej hospodárnosti budov a domov. Takže každý novopostavený dom musí spĺňať určité energetické štandardy a normy, v skratke ide o energetickú triedu A0.

Ak nie plynové kúrenie, tak aké?

Otázka, ktorú si teraz mnohí kladú. Aké kúrenie si zvoliť? Boli sme zvyknutí, že plynu je dostatok a štandardom vo vykurovaní rodinného domu bol plynový kotol. Ceny vystrelili do výšin a vzhľadom na to, že nemáme vlastné ložiská plynu a teda vždy sa budeme musieť spoliehať na import, nikto nevie povedať, čo môžeme čakať a akým smerom sa bude uberať plynová kríza.

S nástupom moderných technológií ako je fotovoltika a elektrické vykurovanie však môžeme konštatovať, že elektrická energia je energiou budúcnosti. Môže byť získavaná z rôznych zdrojov (jadro, vietor, vodné toky, fotovoltika) ale v každom prípade elektrickú energiu si vieme vyrobiť aj na Slovensku. Starý známy argument „čo bude s vykurovaním v noci“ keď nesvieti slnko neobstojí. Najväčšia potreba energie je počas dňa, keď pracujú podniky, sú otvorené obchody, bežia výrobné linky v továrňach a podobne. Počas noci je energetická potreba menšia, takže sieť dokáže zabezpečiť napájanie rodinných domov.

Elektrické vykurovanie a jeho cena

Samozrejme technológií na vykurovanie je mnoho. Začneme menovať – tepelné čerpadlo, elektro kotol, odporové drôty, alebo aj infra vykurovanie pomocou vykurovacej fólie. Nejedná sa len o samotnú spotrebu energie, ale aj o počiatočnú investíciu do vykurovacieho systému. Do tejto jednoduchej matematiky nám vstupujú aj servisné náklady a životnosť celého vykurovacieho systému.     

Elektrické vykurovanie pomocou infrafólií má tieto zásadné výhody oproti iným systémom:

  • Je to jednoduché a montáž je rýchla;
  • Materiály sú lacnejšie od alternatívnych riešení a sú ľahko dostupné;
  • Nie sú potrebné revízie, pravidelný servis, prípadne výmena drahých komponentov za nové.

Cena a životnosť vykurovacieho systému

Mnoho ľudí trápi zdražovanie materiálov ako aj ich nedostupnosť. Ako jednoduchý príklad si uveďme nákup tepelného čerpadla v hodnote cca 17 000 Euro. Samotné čerpadlo treba odborne nainštalovať, zaberá v technickej miestnosti veľa miesta a okrem iného si vyžaduje pravidelný servis. Vykurovací systém s infra fóliami si viete zabezpečiť za cca 3000 Euro. To je okolo 20 % z investičných vstupných nákladov. Áno, už prichádza na rad otázka ale predsa tepelné čerpadlo spotrebuje menej energie. Pri rozdiele 14 000 Euro dospievame k poznaniu, že ak aj infravykurovanie spotrebuje pri 100 m2 dome cca 50 Eur /mesiac, a tepelné čerpadlo polovicu, tak pri ročných účtoch za energie 50*12=600 Eur tých ušetrených 14 000 prekúrime za 23 rokov. To už bude tepelné čerpadlo dávno na konci svojho životného cyklu a prípadne po výmene za nový kus.

Pri záruke až do 30 rokov na vykurovaciu fóliu a životnosti cca 50 rokov si môžeme dovoliť povedať, že vykurovanie pomocou infrafólií je vykurovanie na celý život. Samozrejme mesačné účty za energie si vieme znížiť inštaláciou fotovoltickej elektrárne prípadne doplnením o batériové úložisko.

Zateplenie domu a rekonštrukcia

Výmena vykurovacieho systému za novší, bezporuchový a energeticky efektívny má zmysel aj pri starších budovách a domoch. Správne zvolené vykurovacie fólie prinášajú nehnuteľnosti obrovské výhody. Treba mať ale na pamäti, že samotná výmena vykurovacieho systému nezníži energetické nároky budovy. Ak zmeníme typ vykurovania, ale budova trpí veľkými únikmi tepla cez okná, strechu alebo steny, tak nám to nijakým spôsobom nepomôže. Pre dosiahnutie nízkoenergetických štandardov je potrebné aj zateplenie plášťa budovy, renovácia okien a utesnenia, zateplenie strechy a podlahy. Vďaka kvalitnej termoizolácii a rekonštrukcii si viete zabezpečiť nižšie náklady na bývanie, ktoré sa vráti vám a aj ďalšej generácii.

Ak si spravíme sumár – vykurovacie fólie v spojení s fotovoltikou sú silnou konkurenciou na trhu s modernými vykurovacími technológiami. Stačí si porovnať finančné hľadisko, servisné náklady, úspornosť, záruku, životnosť, bezporuchovosť a ekonomickú prevádzku s nulovými emisiami.

Budúcnosť je zelená aj vďaka vykurovacím fóliám Heat Decor.

ESHOP VYŽIADAŤ PONUKU