VIETE AKO DOSIAHNUŤ EFEKTÍVNE VYKUROVANIE?

Energetickú efektívnosť vykurovania definujú viaceré zdroje ako mieru spotreby energie potrebnú na dosiahnutie stanoveného cieľa, teda želanej teploty v dome či byte. S efektívnym vykurovaním úzko súvisí šetrenie nákladov. V našom článku sa dozviete ako dosiahnuť pri elektrickom podlahovom vykurovaní fóliami oba ciele.

Tepelné straty domu

Základom pre efektivne vykurovanie by malo byť zhodnotenie tepelných strát nehnuteľnosti. Tepelné straty domu predstavujú dôležitý parameter, ktorý potrebujeme pre správne nadimenzovanie vykurovacieho systému. Výpočet tepelných strát sa rovná energetickej hospodárnosti budovy, teda množstvu energie potrebnej na vykurovanie, prípravu teplej vody, na chladenie i vetranie a tiež na osvetlenie. Tepelné straty ovplyvňujú druh a výška stavby, tvar budovy a jej orientácia z pohľadu svetových strán, pomer okien a stien v obvodovom plášti i tepelné mosty. Až 1/3 tepelných strát vzniká cez obvodové steny, asi 20% tvoria straty strechou či nedostatočne izolovaným podkrovím a ďalších 20% môžu zapríčiniť nekvalitné okná a dvere.

Efektívne vykurovanie = šetrenie nákladov 

Na to, aby sme vykurovali naše domovy čo najefektívnejšie musí byť splnených niekoľko podmienok:

  1. Správne nastavenie termostatujeho čo najpresnejším nastavením odzrkadlujúcim potreby členov domácností vieme ušetriť až 30 % nákladov. Základom je využívanie programovateľných režimov. To znamená, že keď ste v čase od 8.00 do 16.00 h v práci, vykurovanie je zapnuté na nižšiu teplotu povedzme 18 stupňov. Hodinu predtým ako sa vrátim sa teplota zvýši na želaných 21 stupňov a vy prídete do príjemného tepla. Vykurovací systém infra fólií značky Heat Decor má v ponuke viacero typov termostatov od tradičných až po dizajnové modely, vďaka ktorým nastavíte vykurovanie na správnu teplotu.
  2. Zónová regulácia vykurovania – v každej miestnosti si nastavím želanú teplotu, pričom v izbách určených na spanie by mala byť o čosi nižšia (18-20 °C) ako v spoločných priestoroch (20-21 °C ). Najteplejšou miestnosťou bude kúpeľňa s 23 °C  . Pokiaľ máme v dome izby, ktoré nevyužívame každý deň, vykurujeme ich na nižšie teploty (16-18 °C ). Elektrické podlahové vykurovanie fóliami umožňuje zónovú reguláciu v každej miestnosti samostatne prostredníctvom termostatu alebo aplikácie v mobile aj na diaľku.
  3. Nastavenie stálej preferovanej teploty – jej rozpätie by malo byť podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) medzi 18-21 °C nielen zo zdravotných dôvodov, ale aj pre maximálny komfort a úsporu energie.
  4. Dodržiavanie najvhodnejšej vlhkosti v miestnosti – vlhkosť vzduchu výrazne ovplyvňuje tepelnú pohodu vo vykúrenej miestnosti. Ideálne je udržiavať ju podľa viacerých výskumov na úrovni 50 až 60 %. Pri týchto hodnotách nám stačí menej kúriť. Ak máme v izbe vlhkosť vzduchu na úrovni 30 % a teplotu 23 stupňov °C pociťujeme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 stupňov °C a vlhkosti vzduchu 60 %. Vlhký vzduch má totiž vyššiu tepelnú kapacitu ako suchý vzduch, čo znamená, že môže absorbovať viac tepla. To môže mať vplyv na to, ako rýchlo alebo efektívne sa miestnosť ohrieva. Udržovaním správnej vlhkosti v miestnosti vieme ušetriť až 12 % energie.

Záver

Vykurovací systém v domácnosti väčšinou meníte raz za život, preto je dôležité sa rozhodnúť pre správne riešenie aj z dlhodobého hľadiska. Vykurovacie fólie sú bezúdržbovým systémom. Záruka na ne je pri rade HD-PRO až 30 rokov, pričom životnosť majú viac ako 50 rokov. Vyznačujú sa rýchlou a jednoduchou montážou, ktorá je asi o 60 % lacnejšia ako pri plynovom podlahovom vykurovaní a minimálne 3-krát lacnejšia ako pri teplovodnom podlahovom kúrení. Šikovní domáci majstri zvládnu inštaláciu aj sami. Navyše sa vďaka nim viete so svojou novostavbou dostať do energetickej triedy A0. Pomôže vám k nej kombinácia fólií napríklad s hybridným bojlerom na ohrev teplej vody, ktorý má v sebe zabudované tepelné čerpadlo. Taktiež môžete použiť krb ako doplnkový spôsob vykurovania a fotovoltiku ako systém šetrenia energie.  Fotovoltika spolu so správnym nastavením termostatu a vlhkosti v miestnosti vám pomôžu docieliť výraznú úsporu financií a zníženie účtu za elektrinu o viac ako 50%.

Kontaktujte nás so žiadosťou o cenovú ponuku.

TRIVOLT  s.r.o.
www.trivolt.sk
D1 Center, Diaľničná cesta 22B
903 01 Senec, Slovakia
tel: 0905 986 600
email: info@trivolt.sk

80W/m2
šírka 0,25m
14.82  s DPH
80W/m2
šírka 0,5m
19.38  s DPH
80W/m2
šírka 1m
30.78  s DPH
140W/m2
šírka 0,25m
14.82  s DPH
140W/m2
šírka 0,5m
19.38  s DPH
140W/m2
šírka 1m
30.78  s DPH