Ako sa robí elektrické podlahové vykurovanie (Uhlíkové infra fólie)

Staviate, alebo prerábate dom svojpomocne ? Viete aký postup zvoliť ? Poradili ste sa ?

Ak vám víria v hlave podobné otázky, tak ste teraz na správnom mieste. Na všetko vám asi odpoveď nedáme, ale pokúsime sa objasniť načo si dať pozor, ak ste sa rozhodli pre elektrické podlahové vykurovanie.

Z pohľadu celej stavby si v prvom rade treba zvážiť kde budú infra fólie umiestnené. Môžete ich dať pod betónový, alebo anhydridový poter, alebo priamo pod vinil, či plávajúcu podlahu. My odporúčame pod poter, hlavne z hľadiska životnosti a akumulačnej vlastnosti betónu, či anhydridu. V prípade plávajúcej podlahy je v podstate jasné, kedy sa budú ukladať fólie. Je to vtedy, keď už sú všetky práce na dome hotové a chýba už len položiť podlahu. S veľkou pravdepodobnosťou asi laminát do kúpeľne dávať nebudete a priamo pod dlažbu sa fólia nedáva. Preto je potrebné myslieť nato už v čase, keď sa aplikuje betónový poter. Ak ste sa ale rozhodli, že dáte na naše rady a infra-fóliu umiestnite pod poter, tak je dobré si tento proces dobre naplánovať. Aj keď je fólia vyrobená z pevného plastu a bežné chodenie jej nemôže ublížiť, je dobré aby sa inštalovala tesne pred liatím poteru. Znižujeme tým riziko, že sa poškodí napríklad použitím rebríka, alebo fúrika. Dôležité je tiež mať dokončené všetky práce, ktoré sa robia pred poterom. To sú hlavne omietky, elektroinštalácia, alebo spevnenie podlažia pre krb. Vopred si určite, kde sa budú v dome nachádzať pevne uložené kusy nábytku ako kuchynská linka, knižnica či perináková manželská posteľ a v týchto miestach potom fóliu neinštalujte. Ušetríte si tým náklady na elektrinu.

Ak ste vo fáze inštalácie elektrických rozvodov, rozhodnite sa správne koľko vykurovacích okruhov budete robiť. Každý okruh by mal mať svoj istič v rozvodnej skrini. Dotiahnite vedenie ku krabiciam termostatov a nainštalujte chráničku od termostatu po podlahu. Najlepšie ak chránička ústi nad úrovňou polystyrénu a zároveň pod úrovňou hornej hranice budúceho poteru. Ak by ste sa z nejakého dôvodu rozhodli mať všetko na jeden termostat, tak si potom dajte pozor na prúdovú kapacitu daného termostatu. Tá sa pohybuje medzi 2,5A – 3,5A u bežných termostatov. Kúrenie v dome má príkon 4 – 7kW, čo je 17 – 30A. V tomto prípade musíte použiť silnejší istič a termostat zapojiť cez stýkač. Reguláciu domu jedným termostatom ale neodporúčame, keďže sa pripravíte o komfort a úsporu energie.

  1. Plávajúca podlaha alebo Vynil
  2. Paroizolačná fólia 0,2mm /LDPE/
  3. Vykurovacia fólia Heat Decor
  4. Tepelno izolačná podložka Heat Decor 5 mm
  5. Paroizolačná fólia 0,2mm /LDPE/ – použiť v prípade vlhkého podkladu
  6. Betónový poter alebo OSB dosky

Posledná vec na ktorú si treba dať pozor je samotný termostat. Ten musí byť od výrobcu vybavený externým senzorom, ktorý sa dáva chráničkou priamo do poteru. Preto ak si poviete, že termostaty dokúpite neskôr, môže sa vám stať, že tam senzor zabudnete vložiť. Senzor je v podlahe veľmi dôležitý. Zabezpečuje, aby bola regulácia plynulá a zároveň podlaha nepresahovala povolené limity teploty.

Teraz sa pozrime na skladby spomínaných dvoch typov uloženia infra-fólií. Ak už máme betónový poter zaliaty, uistíme sa, že je dokonale preschnutý, aby nám vlhkosť nespôsobovala problémy. Na betón položíme paroizolačnú fóliu, ktorú si po krajoch miestnosti necháme asi o 10 cm dlhšiu, aby sme ju neskôr vedeli zahnúť do vnútra. Na fóliu ukladáme tepelnoizolačnú podložku, hliníkovou stranou smerom dolu. Potom položíme vykurovacie fólie a to takým spôsobom, aby bol text na fólii čitateľný smerom z hora. Pozapájame fólie a prikryjeme paroizolačnou fóliou. Obe fólie po krajoch zahneme do vnútra a prelepíme lepiacou páskou. Tým vytvoríme vlhkosti odolný obal. Počas práce si dávame pozor, aby sme žiadnu z vrstiev nepoškodili.

  1. Keramická dlažba alebo laminátová podlaha / vynil
  2. Flexibilné lepidlo
  3. Penetračná vrstva
  4. Poter /cementový alebo anhydrit/
  5. Paroizolačná fólia 0,3 mm /LDPE/
  6. Uzemňovacia sieťka s okom 1,2 x 1,2 mm /kúpelne a vlhké priestory/
  7. Paroizolačná fólia 0,3 mm /LDPE/
  8. Vykurovacia fólia Heat Decor
  9. Paroizolačná fólia 0,3 mm /LDPE/, alebo 0,2 mm /LDPE/
  10. Podlahový polystyrén
  11. Základová doska s hydroizoláciou
  12. Dilatačný pás

Pri aplikácii pod poter postupujeme rovnako, s tým rozdielom, že nepoužívame tepelnoizolačnú podložku a na fólie sa kladie hrubšia (poterová) paroizolačná fólia, ktorá musí byť na všetkých stranách predĺžená  o 10cm smerom do hora, aby nám poter nevytekal do podkladov. Externý senzor treba malou dierkou prepchať cez fóliu a prilepiť na miesto, kde je pod fóliou vykurovacia infra fólia. Po naliatí betónového poteru, kúrenie nezapíname minimálne tri týždňe.

Zámerne sme detailne nepopisovali zapojenie uhlíkových fólií z dôvodu, že sa jedná o vysoko odbornú prácu. Ak s touto časťou nemáte žiadne skúsenosti, radšej oslovte nás, alebo nejakého elektrikára vo vašom okolí. Bude sa vám určite lepšie spávať, ak túto časť za vás urobí odborník.

 

 

 

 

 

ESHOP VYŽIADAŤ PONUKU