Ako sa vyhnúť chybám pri fotovoltike a ušetriť financie

Nižšie účty za elektrinu, istá návratnosť investície, ekologické riešenie a čiastočná energetická nezávislosť. To sú len niektoré z výhod fotovoltiky. Jej inštalácia však prináša aj viaceré problémy. Viete, ako sa im vyhnúť?

Fotovoltika môže pri neodbornej inštalácii priniesť namiesto úspory energie a nižších účtov za elektrinu pravý opak. Ešte predtým ako začnete s montážou fotovoltiky je potrebné zistiť, či máte všetko pripravené správne. „Pravidelne sa stretávame s rovnakými chybami ako napríklad nedodržané vzdialenosti polohy zvodov bleskozvodu ku panelom, nesprávne nainštalované prepäťové ochrany alebo neodborne vykonaná odborná prehliadka a skúška celého fotovoltického systému. Odstránenie týchto nedostatkov nie je vždy jednoduché a navyše zaťaží vašu peňaženku, čím sa investícia do fotovoltiky môže výrazne predražiť,“ hovorí technický riaditeľ Heat Decor Peter Brieška.

Po montáži potrebujete kontaktovať distribučnú spoločnosť so žiadosťou o výmenu elektromera. „Toto je veľmi dôležitá fáza, na ktorú niektorí domáci majstri často zabúdajú alebo o nej nevedia. Ak by fotovoltika bola spustená ešte predtým, vyrobená elektrická energia by sa započítavala do spotreby a vy by ste namiesto úspory dosiahli zvýšenie spotreby,“ dodáva Brieška.

Nami realizovaná inštalácia fotovoltiky na strechu rodinného domu v obci Viničné.
Fotovoltika na streche rodinného domu

Návratnosť investície do fotovoltiky

Máme budovu v energetickej triede A1, teda dobre zateplenú, s celkovou spotrebou cca 12 MW/h ročne (tvorí ju spotreba na kúrenie 6MW/h a rovnaká celoročná spotreba na elektrické spotrebiče v dome). Pre návrh FVE nás zaujíma spotreba elektrických spotrebičov, keďže vykurovanie potrebujeme hlavne v období zimy, kedy je výroba elektriny zo slnka minimálna. V dome s takouto ročnou spotrebou nám bude stačiť fotovoltika s výkonom 4-5 kWp. Investícia do tohto typu bude približne 4200 EUR s návratnosťou do 5-7 rokov.

Kedy sa mi financie do fotovoltiky vrátia?
Tabuľka návratnosti investície do fotovoltiky

Tipy ako fotovoltikou ušetriť energiu i financie

Pri fotovoltike by ste pre šetrenie nákladov mali dodržiavať princípy spotreby elektrickej energie, teda sledovať výrobu a snažiť sa svojou spotrebou kopírovať jej výkon, aby sa čo najviac energie spotrebovalo v reálnom čase. „Keď svieti slnko doobeda či poobede, teda fotovoltika vyrába energiu, používam spotrebiče s vysokým odberom ako práčka, sušička, umývačka riadu alebo ohrev vody najmä v tomto čase,“ vysvetlil Peter Brieška z Heat Decor. Celú fotovoltikou vyrobenú energiu nie je možné spotrebovať, prebytky ale môžete využívať 3 spôsobmi – virtuálnou batériou, akumulačnou nádržou alebo klasickou batériou.

Najlacnejšou variantou je virtuálna batéria. Princíp je jednoduchý. Prebytočná energia sa dodáva do distribučnej siete. Množstvo odovzdanej energie monitoruje domový elektromer a v prípade potreby si môžete túto energiu vybrať späť. Nevýhodou je, že si môžeme vybrať iba komoditu, teda elektrinu, ktorú sme odovzdali a za distribúciu musíme zaplatiť. Ide aktuálne až o približne polovicu fakturovaných nákladov. Ak teda vygenerujeme za rok 2MW/h prebytkov a vezmete si ich späť, tak vás to bude stáť približne 200€. Z tohto dôvodu je nevýhodné stavať FVE s príliš vysokým výkonom (10 kWp a viac), ktorá generuje veľa prebytkov.

„Ak chcete byť čo najviac sebestační, na ukladanie prebytkov odporúčame použiť klasickú batériu. Jej cena je ale vysoká, takže nemá zmysel hovoriť o návratnosti investície do fotovoltiky,“ vysvetlil technický riaditeľ Heat Decor Peter Brieška.

Akumulačná nádrž  odporúčame najmä tam, kde sa teplá voda využíva vo veľkom množstve. V prípade prebytkov dá striedač pokyn smerovaciemu zariadeniu, ktoré aktivuje boiler a prebytky zohrievajú teplú vodu. Nevýhodou je, že tento systém si vyžaduje veľkú nádrž, pričom sa teplota vody pohybuje od 40 do 80°C a energia sa nedá spätne využiť ako elektrická.

Správne nainštalovaná a nastavená fotovoltika je kľúčová pre správne fungovanie systému
Spôsob montáže a využívania fotovoltiky je rozhodujúci pre šetrenie nákladov

Zhrnutie

Hoci vám fotovoltika nezabezpečí nulové náklady za elektrickú energiu, dokáže ich pri odbornej inštalácii znížiť až na polovicu. Môžete to teda brať ako investíciu ušetrených financií, ktoré si namiesto uloženia v banke za malý úrok, uložíme na streche. FVE v hodnote napríklad 6000 EUR dokáže ročne vyprodukovať hodnotu v cene energií až 800 EUR. Čo je zhodnotenie investície až o 13%.

Heat Decor
www.heatdecor.sk
D1 Center, Diaľničná cesta 22B
903 01 Senec, Slovakia
tel: 0905 986 600
email: info@heatdecor.sk