Dom v energetickej triede A0 s použitím vykurovacích fólií

Dom v triede A0 môžete mať pri použití vykurovania fóliami v kombinácii s fotovoltikou.Od roku 2021 platia prísnejšie normy na energetickú hospodárnosť budov. Pre všetky novostavby platí, že musia byť v energetickej triede A0, teda budovy s takmer nulovou spotrebou energie. Spotreba domu sa počíta z jeho tepelných strát, to znamená zateplenie domu a aký má spôsob vetrania, z účinnosti vykurovacieho systému a zo spotreby energie na ohrev teplej vody v objekte. Okrem toho ovplyvňuje energetickú triedu nehnuteľnosti aj orientácia budovy voči svetový stranám, jej tvar, lokalita umiestnenia domu a jeho veľkosť.

Charakteristika domu v triede A0

Pre dosiahnutie domu treidy A0 treba splniť niekoľko pravidiel. Pomôcť vám k nemu môže kombinácia infravykurovania fóliami a fotovoltiky.

Budovy vytvárajú až 40 % celkovej spotreby energie v Európskej únii. Preto patrí medzi dôležité opatrenia EÚ zníženie spotreby energie a využívanie obnoviteľných zdrojov energie s cieľom zníženie emisií skleníkových plynov a zvýšenie bezpečnosti dodávok energie. Existuje sedem energetických tried nehnuteľností od A po G. Trieda A je najvyššia a je najlepšia z hľadiska úspor, zatiaľ čo trieda G je najnižšia, pričom generuje vyššiu spotrebu energií za rok.

Pre dosiahnutie energetickej triedy A0 na budove (spotreba primárnej energie nepresiahne hodnotu 54 kWh/m2 za rok) je kľúčovým efektívny vykurovací systém. Pri dome s takmer nulovou potrebou energie uvádzajú niektoré zdroje šetrenie asi 60 % a viac prevádzkových nákladov v porovnaní s bežným domom. Výber správneho spôsobu vykurovania a prípravy teplej vody je preto zásadný.

Vykurovacie fólie Heat Decor

Značka Heat Decor má v ponuke  3 typy vykurovacích fólií v závislosti od druhu podlahy či spôsobu inštalácie. Vykurovaciu fóliu tvorí ultratenká vrstva uhlíka vytlačená na PET fólii. Uhlíková pasta je zdrojom dlhovlnného infračerveného žiarenia, ktoré vzniká vďaka prechodu elektrického prúdu. Od špecificky namiešanej uhlíkovej pasty závisí aj výkon vykurovacej fólie. Pre domy v energetickej triede A0 odporúčame použiť fóliu s výkonom 80 W/m2.

Medzi výhody infrafólií patrí nižšia vstupná investícia oproti iným typom vykurovania, rýchly nábeh kúrenia, možnosť nastavenie teploty v každej miestnosti osobitne, bezúdržbovosť, absencia technickej miestnosti na ovládanie kúrenia, záruka 30 rokov pri životnosti celého systému až 50 rokov. Navyše vykurovacia fólia neprodukuje žiadne emisie CO2, takže ide o ekologický spôsob kúrenia.

Koľko stojí vykurovanie fóliami?

Pre vyčíslenie nákladov na vykurovanie vykurovacími fóliami sme použili vzorový dom s rozmerom 150 m2 obytnej plochy. Je navrhnutý s takmer nulovou spotrebou energie (cca 25 kW/m2/rok), teda v triede A0. Hlavným zdrojom tepla je vykurovacia fólia. V novostavbe máme laminátové plávajúce podlahy. Dom nie je podpivničený.

Náklady na vykurovanie fóliami.

Ako dosiahnuť triedu A0 s použitím vykurovacích fólií?

Hoci vykurovacie fólie patria medzi typy priamo výhrevného elektrického podlahového vykurovania, do triedy A0 sa viete dostať aj s nimi. Pomôcť vám k tomu môže ich kombinácia s hybridným bojlerom na ohrev teplej vody, ktorý má v sebe zabudované tepelné čerpadlo. Ako doplnkový spôsob vykurovania použijeme krb a fotovoltiku ako systém šetrenia energie. Cena fotovoltiky išla za posledné obdobie výrazne smerom nadol a stala sa dostupnejšou. Medzinárodná energetická agentúra hovorí o poklese cien v roku 2023 až o 50 %.

Aktuálne môžete mať  kvalitnú fotovoltiku s odbornou inštaláciou od nás za sumu 2 745 EUR bez DPH. Cena obsahuje fotovoltiku s parametrom 2 700 Wp, trojfázový menič napätia prémiovej značky Fronius, 6 fotovoltických panelov Longhi (450 W) s konštrukciou a kompletným príslušenstvom.  Samozrejmosťou je tiež zabezpečenie virtuálnej batérie u distribučnej spoločnosti, kvalitná inštalácia, vybavenie povolení na distribúciu a elektrická revízia spolu s technickou správou.

S takýmto FV systémom môžete dosiahnuť ročnú úsporu až 3 200 kWh a účet za elektrinu si viete znížiť až o polovicu. FVE za 3000 EUR dokáže ročne vyprodukovať hodnotu v cene energií až 400 EUR. Predstavuje to zhodnotenie investície až o 13 %. Fotovoltický systém má byť správne nadimenzovaný podľa reálnej spotreby domu, preto tu neplatí staré známe: „Dajme si na strechu, čo sa zmestí – najlepšie 10 kWp.“

Pri nízkoenergetickom dome je veľká FVE zbytočná. Investícia do nej sa vám nevráti, pretože sieť musí byť vyvážená, a teda najlepšie je keď dom spotrebuje väčšinu toho, čo vygeneruje. Cenová poltika je nastavená tak, aby každý dom netlačil do siete prebytky, a tak je aj nastavená cenová politika.

Fotovoltika a vykurovacie fólie tvoria skvelú kombináciu pre nízkoenergetický dom.

Zhrnutie

Správne nadimenzovaný vykurovací systém spolu s fotovoltikou, vám zabezpečí trvácny vykurovací mechanizmus pri bezkonkurenčne nízkych nákladoch oproti iným typom vykurovania. Nepotrebnosť servisných zásahov, ako aj dlhá životnosť vám ušetrí čas i finančné prostriedky. Teraz je ten správny čas rozhodnúť sa pre zmenu, teda pre kombináciu efektívneho vykurovacieho systému spolu s fotovoltikou.

Heat Decor
www.heatdecor.sk
D1 Center, Diaľničná cesta 22B
903 01 Senec, Slovakia
tel: 0905 986 600
email: info@heatdecor.sk