Fakty a mýty o vykurovacej fólii s PTC efektom

Je naozaj veľký rozdiel medzi bežnou fóliou a tou s PTC efektom?Aktuálnou novinkou na trhu je vykurovacia fólia s PTC efektom. Predstavuje zázrak, ktorý vám má ušetrí nemalé finančné prostriedky na vykurovanie. Je to naozaj tak alebo ide o trik šikovných marketérov?

V našom výskumnom a rozvojovom tíme pracujú inžinieri, projektanti, ale aj elektrikári, ktorí si “posvietili” na vlastnosti PTC fólie. Na naše testovanie sme použili voľne dostupnú vzorku PTC fólie. Tú sme porovnali s tradičnou vykurovacou fóliou bez PTC efektu. Výsledky odborníkov nemilo prekvapili.

Testovanie PTC fólie a jej vlastností 

Čo je PTC efekt a na čo slúži?  PTC teda skratka z anglického positive temperature coeficient znamená, že so zvyšujúcou teplotou sa mení odpor vykurovacej fólie. Platí tu Ohmov zákon I=U/R.

Uveďme si príklad I=230/80, pričom 230 V predstavuje napätie v sieti a číslo 80 vyjadruje odpor vykurovacej fólie v ohmoch. Výsledok je tečúci prúd v hodnote 2,87 A. Pri zvyšovaní teploty, teda zohriatí vykurovacej fólie, začne odpor stúpať. Výsledok hovorí, že čím máme väčší odpor, tým nám klesá prúd.

Čo v tejto rovnici vidíme ako problém? Väčšina grafov znázorňujúca PTC efekt ukazuje, že najväčší zlom, teda aj rozdiel nastáva pri vysokých teplotách. Takže stránky, ktoré tvrdia že na PTC efekte niečo ušetríte dosť zavádzajú.

Pozeráte sa na graf PTC fólie od kórejského vyŕobcu.

Všimnite si graf Kórejského výrobcu PTC fólie. Výkon vo wattoch vychádza z počiatočnej hodnoty cca 560W na hodnotu 450W, čo je pokles o 19,6 %. Takže na to, aby ste ušetrili spomínaných 20% by ste museli mať podlahu alebo aspoň vykurovaciu fóliu nahriatu na 70 °C. Táto teplota je z nášho pohľadu dosť nereálna, keďže hygienická norma určuje maximálnu dovolenú teplotu na podlahe 28 °C. Pri našej skúške sa nám ukazuje, že pri teplote 28 °C vidíme pokles výkonu z 560W na cca 520 W. Predstavuje to naopak úbytok o 7,14%.

  • PTC fólie a výkon – Všetky PTC fólie majú výkon 220W na meter štvorcový. To znamená, že vykurovacia fólia je schopná sa pri nepretržitej práci nahriať na 70°C, a teda dosiahnuť výrazný PTC efekt. Takže ak by ste si takúto fóliu aj nainštalovali do svojho domu, zníži sa jej výkon z 220 W/m2 o 20% na cca 177W/m2.

Napríklad pri dome s výmerou 100 m potrebujete počítať s výkonom 22 kW. Keď si zapnete kúrenie,  tak pri podlahe zohriatej na 70°C celkový odber fólie klesne o 20% iba na 17,7 kW. Niektorí dodávatelia ponúkajú aj PTC fólie s výkonom 110W/m2. Takže pri znížení výkonu o 20% sa dostanú na 88W. Znova tu môžete vidieť príliš veľký počiatočný výkon, ktorý je prakticky zbytočný.

  • Aký výkon vykurovacej fólie zvoliť? Pri dnešných moderných a nízkoenergetických novostavbách odporúčame 80W/m2 a ideálne vykurovaciu fóliu zaliať do poteru a počítať s jej cca 70-80% pokrytím podlahy. To vám zabezpečí pri 100 m2 obytnej plochy vykurovací príkon 5600W.

Nižší výkon vykurovacej fólie nie je pod poter vhodný, pretože je potrebné počítať s hrúbkou poteru a slabšia fólia by ho už nemusela dokázať dostatočne prehriať. Pri 80W na meter štvorcový nepotrebujete žiadnu PTC fóliu, keďže sa podlaha nahreje na max 28 °C. Ak by ste aj náhodou na podlahu niečo položili, tak sa lokálne prehreje na 32-36 °C, čo však pri krátkodobom preťažení nespôsobí žiadne škody ani narušenie podlahovej krytiny.

  • PTC a šetrenie – mnoho firiem si zamieňa šetrenie energie a následne financií s lokálnym prehriatím.

Šetria naozaj fólie s PTC efektom náklady

PTC efekt má určitý zmysel pri vysokovýkonných fóliách s výkonom 220W a viac, ktoré sa inštalujú hlavne v Ázii priamo pod plávajúcu podlahu. Ak si na takúto podlahu niečo nedopatrením položíte, tak na „zadusenom mieste“ prudko stúpne teplota a môže prísť k zničeniu podlahy, prípadne aj k prepáleniu vykurovacej fólie. Preto vznikla PTC vykurovacia fólia, aby za zabránilo nehodám pri takýchto vysokovýkonných fóliách. Ak vykurovaciu fóliu nainštalujeme do poteru, tak päťcentimetrová vrstva poteru lepšie odoberá a rozptyľuje teplo. Takisto nepríde tak ľahko k lokálnemu prehriatiu ako pod plávajúcou podlahou.

Európski výrobcovia plávajúcich podláh vám neuznajú záruku ak je pod ňou vykurovacia fólia so silnejším výkonom ako 80W/m. Navyše už pri vykurovacej fólii s takouto hodnotou sa odporúča inštalovať pod podlahu čidlo, ktoré limituje max teplotu podlahy na 28°C, teda hodnotu povolenej hygienickej normy.

  • Aký má teda PTC zmysel? – Podľa našich odborníkov žiadny a ide len o dobrý marketingový trik. Pretože keď má vykurovacia fólia výkon 110W, tak podľa toho musíme dimenzovať hlavný istič, ako aj prípojku do domu. Aký má zmysel použiť do domu vykurovanie s príkonom 11 kW, keď postačuje cca 6 kW? Moderné nízkoenergetické domy v kategórii A0, teda dobre zateplené s minimom tepelných strát, ale nepotrebujú na zohriatie 110 W/ m2. Dom v triede A0 potrebuje do 30 W na meter štvorcový, takže použiť fólie z príkonom 110 W je nezmysel.

Generácia fólie s PTC efektom

Generácia fólie predstavuje magický marketingový pojem, keďže niektoré firmy si bezdôvodne triedia vykurovacie fólie na generácie napriek tomu, že neprešla vývojovou zmenou, a teda o novej generácii nemôže byť reč.

Naši odborníci neprišli na to, kto a akým spôsobom odlišuje generácie vykurovacej fólie a taktiež aký je medzi nimi rozdiel. V spoločnosti Heat Decor sa venujeme vykurovaniu fóliami 10 rokov. Hlavné požiadavky na vykurovaciu fóliu sú odolnosť, bezpečnosť, použiteľnosť v nízkoenergetických domoch a hlavne trvácnosť. Tieto vlastnosti viete zabezpečiť vďaka kvalite použitých materiálov vo vnútri fólie“ hovorí technický riaditeľ Heat Decor Peter Brieška

Ak teda zlepšíme receptúru, ale navonok zostane povrch a potlač vykurovacej fólie rovnaká, znamená to, že máme stále rovnakú generáciu fólie lebo sme neprefarbili obal alebo naopak ak niekto prefarbí obal, môže prezentovať takýto produkt ako najnovšiu generáciu fólie? S generáciami vykurovacej fólie je to podobné ako s PTC efektom. Je to nezmysel, ktorý ale dobre predáva výrobok.

Zhrnutie

Magická PTC fólia je rovnaká ako bežná vykurovacia fólia, ale ponúka šikovný marketingový trik, ktorý hovorí o úspore nákladov. Skúšobné testy odborníkov dokázali, že neexistuje rozdiel v technológii a spôsobe fungovania medzi tradičnou vykurovacou fóliou a fóliou s PTC efektom.

Heat Decor
www.heatdecor.sk
D1 Center, Diaľničná cesta 22B
903 01 Senec, Slovakia
tel: 0905 986 600
email: info@heatdecor.sk

80W/m2
šírka 0,5m
15.96  s DPH
80W/m2
šírka 1m
26.22  s DPH
140W/m2
šírka 0,25m
11.40  s DPH
140W/m2
šírka 0,5m
15.96  s DPH
140W/m2
šírka 1m
26.22  s DPH