NÍZKONÁKLADOVÉ A EKOLOGICKÉ VYKUROVANIE V ŠKOLÁCH

 

Jednou z budov, kde je výber vykurovacieho systému najdôležitejší, je nepochybne budova školy. Správna teplota a kvalita ovzdušia, kde žiaci počas školského roka trávia veľkú časť dňa, je kľúčová pre ich zdravie a lepšiu koncentráciu. Zásadný vplyv na tieto podmienky má okrem vetrania a tepelnej izolácie aj vykurovanie. Najlepšie, ak to ladí s výchovou v duchu ekológie, čím sa samotná budova školy stane vzorom pre svojich žiakov.

Ako teda múdro zvoliť ekologické vykurovanie v škole, aby ste vytvorili dokonalé podmienky na učenie a neplatili veľa za prevádzkové náklady?

Vykurovanie školy – kde začať?

Jedným z kľúčových problémov, ktorý ovplyvňuje udržiavanie tepla v budovách, je ich správna izolácia. To sa zase nedá brať do úvahy, ak škola nie je zateplená tak, aby spĺňala súčasné normy. Aby bola splnená podmienka kvalitnej izolácie budovy, oplatí sa premýšľať o zateplení obvodových stien  a taktiež zabezpečiť tesnosť okien a dverí. Správne zateplenie v škole priaznivo ovplyvní udržanie tepelného komfortu a prispeje tak k výraznému zníženiu nákladov na vykurovanie.

Typy vykurovania – ktoré si vybrať?

Na výber je veľa možností a niekedy je veľmi ťažké rozhodnúť sa pre to jedno, správne riešenie.

Mnoho škôl alebo univerzít sa rozhoduje pre zónové vykurovanie s elektrickými ohrievačmi vzduchu. Medzi výhody tohto riešenia patrí jednoduchosť použitia. Položíme ich na požadované miesto, zapojíme do elektriny a zapneme tlačidlo štart – to je všetko?

Takéto ohrievače vzduchu však majú aj mnohé nevýhody. Predovšetkým sú ťažké a vyžadujú značný priestor (nielen na pracovisku, ale aj pri skladovaní). Po druhé, na optimálne vykúrenie daného miesta je často potrebný vysoký výkon zariadenia. Na druhej strane vysoký výkon generuje vysoké prevádzkové náklady, čo neveští nič dobré pre rozpočet školy, ktorý je aj tak vo všeobecnosti dosť nízky.

Takže možno tradičné kúrenie radiátormi? Je to nepochybne jednoduchá voľba a v praxi ľahko použiteľná, no stále nie príliš ekonomická. Mnoho starších budov využíva kotly na uhlie ako zdroj tepla (u nás sú stále „v móde“) a vystavujeme seba aj okolie vdychovaniu splodín horenia. Taktiež modernejšie kotly na pelety neurobia zo školy „zelené“ zariadenie tým, že vypúšťajú oxid uhličitý. V samotných miestnostiach tradičné konvektorové vykurovanie na báze radiátorov zdvíha do ovzdušia prachové častice, čo silne pôsobí na alergikov.

Kedy sa elektrické vykurovanie vyplatí?

Moderné infračervené elektrické vykurovanie – to ekonomika a ekológia v jednom balení. Prečo sa oplatí zvážiť takúto možnosť?

Nové, moderné technológie priniesli výber možností, ktoré sú šetrné k ľuďom aj k životnému prostrediu. Investíciou do ekologických riešení si môžeme byť istí, že ide o dobrú investíciu na dlhé roky. Prečo? Finančné stimuly pre zelené vykurovanie existujú už dnes a môžeme si byť istí, že budú existovať aj v budúcnosti. Spomedzi týchto možností získava na obľube elektrické vykurovanie vo svojej novej verzii: infračervené vykurovanie a Vykurovacie infra fólie

Vykurovacie fólie či infražiariče – Čo vybrať?

Infra kúrenie vo forme infražiaričov môže byť najjednoduchšie na inštaláciu ako doplnkové alebo základné školské vykurovanie. Skvele sa budú hodiť na miestach, kde chceme miestnosť v konkrétnom čase postupne vyhriať. Moderný dizajn infražiaričov navyše dodáva okoliu estetickú hodnotu.

Podlahový systém na báze vykurovacích fólií vyžaduje o niečo väčšie, no stále najnižšie investičné náklady vo svojej triede. Ak by sme sa pokúsili vymenovať základné výhody tohto riešenia, boli by to:

  • jednoduchosť a rýchlosť montáže – skúseným profesionálom realizácia inštalácie v jednej miestnosti nezaberie viac ako niekoľko hodín,
  • nízke náklady na inštaláciu a prevádzku – za predpokladu predchádzajúceho zlepšenia tepelnej izolácie budovy,
  • nulové náklady na servis na ďalšie desaťročia – ide o jednorazové náklady na samotný vykurovací systém bez obáv z nepredvídaných nákladov v budúcnosti,
  • možnosť inštalácie podlahy pod poter – pevná a stabilná podlaha v budove školy alebo univerzity má veľký význam (t.j. kamenina alebo kamenná dlažba),
  • zdraviu prospešný rozmer infračerveného ohrevu, ktorý nevíri prach – je šetrný k ľuďom s respiračnými alergiami,
  • plná kontrola teploty v miestnostiach – s použitím termostatov dokážeme plne kontrolovať celý systém a tým aj náklady na jeho používanie,
  • fenomén akumulácie tepla, ku ktorému dochádza pri využívaní tejto formy vykurovania znižuje náklady na vykurovanie školy, pretože sa tu dá využiť 2. tarifa elektriny.

Teplo v škole – to sú zdravé a šťastné deti

Na otázku, či sa oplatí investovať do moderného vykurovacieho systému vo vzdelávacích budovách, je len jedna odpoveď – samozrejme, že áno. Vzdelávanie detí a mládeže je podstatnou súčasťou spoločnosti. Ak prebieha v komfortných a priateľských podmienkach, šanca na úspech celého vzdelávacieho procesu výrazne stúpa. Deti sú predsa naša budúcnosť.

Na záver – pre vzdelávacie účely – odporúčame pozrieť si krátky film o výrobe vykurovacej fólie Heat Decor, ktorá je základom infračervených vykurovacích systémov.

VYŽIADAŤ PONUKU