Prečo vykurovacie fólie vyhrávajú súboj s tepelným čerpadlom?

Výrobcovia tepelných čerpadiel argumentujú, že hoci je investícia do nich drahšia, za pár rokov sa vám vráti. Realita ale nemusí byť taká pozitívna. Vykurovacie fólie vedia zabezpečiť rovnaké množstvo tepla ako tepelné čerpadlo a zároveň patria k ekonomickejším riešeniam rýchlejším nábehom.

Tepelné čerpadlo funguje na princípe „opačnej chladničky“, teda odoberá teplo z okolitého vzduchu, ktorý následne ohrieva chladivo cirkulujúce vo výmenníku. Teplo je odovzdávané do vykurovacieho systému domu – zvyčajne vody. Teplo putuje zo vzduchu okolo domu, cez čerpadlo, následne v ohriatej vody v potrubí, do radiátorov či podlahového vykurovania. Toto je veľmi zjednodušený a zrýchlený popis.

Tepelné čerpadlo a nízke teploty

Za priaznivých podmienok všetky tepelné čerpadlá fungujú správne a efektívne. Vykurovacia sezóna trvá v severnejších regiónoch Slovenska ako Orava, Liptov či Spiš oproti zvyšku krajiny spravidla asi o mesiac dlhšie. Poďme sa pozrieť ako funguje tepelné čerpadlo pri veľmi nízkych či mínusových teplotách, ktoré obyvatelia severného Slovenska majú asi od novembra do apríla.

Viaceré štúdie tvrdia, že tepelné čerpadlá pracujú aj pri nízkych teplotách, dokonca až do -20 °C . To je samozrejme pravda, ale len málokto si uvedomuje spotrebou elektrickej energie tepelného čerpadla počas mrazivého počasia.

Pri mínusových teplotách, keď nemá tepelné čerpadlo dostatok tepla z okolia, musí vodu doohrievať klasickou elektrickou špirálou. Navyše sa pri veľmi nízkych teplotách môže na vonkajšej jednotke vytvoriť námraza a prestane pracovať, a teda kúriť a ohrievať teplú vodu.

Kvalitu tepelného čerpadla určuje COP faktor (Coefficient of Performance – účinnosť čerpadla), ktorý predstavuje pomer medzi získanou tepelnou energiou a spotrebovanou energiou čerpadlom. Platí, že čím je hodnota COP vyššia, tým je výroba tepla efektívnejšia a cenovo výhodnejšia.  Pri mínusových teplotách prudko klesá, takže sa skutočná spotreba môže od udávanej značne líšiť. Tento fakt sme ale do výpočtov nezahrnuli. V našich výpočtoch počítame s tepelným čerpadlom značky Buderus (čerpadlo renomovanej značky so širokou sieťou servisných technikov) v ideálnych podmienkach.

Porovnanie nákladov na vykurovanie

Ako porovnávací príklad sme zvolili dom s rozlohou 100 m2. Tento modelový dom má 3 spálne a obývačku s kuchyňou.

Technické parametre domu:

  • Úžitková plocha 100 m2
  • Potreba tepla na vykurovanie 25kWh/m2 rok
  • Ročná spotreba na vykurovanie 2,5 MWh / rok

Vstupné náklady na realizáciu kúrenia tepelným čerpadlom nepredstavujú len samotnú vykurovaciu jednotku, ale kompletnú technológiu. Do ceny musíme započítať aj systémové dosky, trubky v podlahe, rozdeľovač, inštaláciu a podobne. Okrem týchto častí potrebujete priestor, kde umiestnite tepelné čerpadlo tzv. technickú miestnosť,  ktorá je súčasťou domu a každý meter štvorcový stojí nemalé finančné prostriedky. Pre zjednodušenie výpočtu sme dali orientačnú cenu za m2 1700 EUR. Vykurovacích fólií sa táto položka netýka, keďže ich zalejete priamo do poteru, prívodné napájacie káble pre termostaty sa nachádzajú v stene a termostat nezaberá prakticky žiadne miesto.

Servisné náklady či už na tepelné čerpadlo alebo kotly sú okolo 150 EUR ročne. Do ceny sa počíta výjazd technika plus potrebná údržba. Ročný servis a prehliadka sú podmienkou záruky a správnej funkčnosti, takže ich vynechať. Pri infra fóliách nám táto položka opäť odpadá, keďže ide o takmer bezúdržbový systém.

Generálna oprava Pri tepelných čerpadlách sa udáva životnosť do 20 rokov v závislosti od značky a vstupnej ceny. Pri lacnejších kusoch určite nemôžete počítať s 20 ročnou životnosťou. Pri vykurovacej fólii HD-PRO garantujeme záruku 30 rokov a životnosť 50 – 60 rokov.

Náklady na vykurovanie Tu má tepelné čerpadlo navrch, najmä ak si vezmeme ako príklad čerpadlo s COP faktorom 3, tak v prípade nášho domu sa do spotreby vykurovacích fólií počíta plný výkon (min 2500 W) a tepelné čerpadlo dokáže výkon dodať s trojnásobne menším príkonom, teda tepelné čerpadlo by spotrebovávalo iba niečo okolo 830 Watt.

Ďalej nám tabuľka zobrazuje prepočty koľko minieme na vykurovanie počas 30-tich rokov a pre ilustráciu sú hodnoty prepočítané na rok a mesačnú zálohovú platbu.

Koľko stojí vykurovanie tepelným čerpadlom versus vykurovanie infra fóliami
Porovnanie vykurovacích systémov tepelné čerpadlo a vykurovacia fólia

Sumarizácia – tepelné čerpadlo či vykurovacia fólia? 

Na základe výpočtov (viď tabuľka) aj pri vyššej spotrebe vykurovacích fólií sa v konečnom dôsledku dopracujeme k výsledku, že za tepelné čerpadlo po tridsiatich rokoch zaplatíme o 15 154 EUR viac. Mesačné náklady môžete ešte znížiť pomocou fotovoltiky

Ďalšia výhoda elektrického podlahového vykurovania je zónová regulácia – v každej izbe si vieme cez aplikáciu v telefóne nastaviť požadovanú teplotu. Tá nebola započítaná do ceny tepelného čerpadla. Kvalitná regulácia (regulačné ventily na podlahové okruhy plus snímače teploty v miestnosti) stojí asi 2 000 – 3 000 EUR.

Pri dnešných moderných a nízkoenergetických novostavbách je skutočne otázne či sa tepelné čerpadlo oplatí. Okrem vysokých vstupných nákladov patrí medzi jeho nedostatky aj  zvuk, ktorý vydáva počas svojej činnosti. V prípade tepelného čepadla voda-voda sú náklady na vrty násobne vyššie ako pri čerpadle voda vzduch a o jeho výhodnosti vzhľadom na spojené náklady počas životnosti netreba ani polemizovať.

Pre cenovú ponuku alebo viac informácií nás neváhajte kontaktovať:

Heat Decor
www.heatdecor.sk
D1 Center, Diaľničná cesta 22B
903 01 Senec, Slovakia
tel: 0905 986 600
email: info@heatdecor.sk

80W/m2
šírka 0,25m
15.60  s DPH
80W/m2
šírka 0,5m
20.40  s DPH
80W/m2
šírka 1m
32.40  s DPH
140W/m2
šírka 0,25m
15.60  s DPH
140W/m2
šírka 0,5m
20.40  s DPH
140W/m2
šírka 1m
32.40  s DPH