Termostat ako nástroj šetrenia nákladov

Správnym nastavením termostatu môžete ušetriť až 30% nákladov na energie.

Správnym nastavením termostatu môžete znížiť náklady na energie až o 30 %.  Pokiaľ v izbách udržujete ideálnu vlhkosť získate ďalšiu úsporu v hodnote 12 %. Viete ako si vykurovanie nastaviť tak, aby ste mali doma komfortné teplo a zároveň šetrili energiu i vašu peňaženku?

Ideálna teplota domova sa podľa odborníkov zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pohybuje od 18 do 22 stupňov v závislosti od miestnosti (kúpeľňa 23 °C, spálňa 18-20°C) a krajiny. Najideálnejšou teplotou v obytných izbách je v našich končinách hodnota okolo 20 stupňov Celzia.

Vykurovacie fólie značky Heat Decor ponúkajú možnosť zónovej regulácie prostredníctvom termostatu v každej miestnosti samostatne. Vďaka nemu dokážete efektívne regulovať vykurovanie podľa vašich požiadaviek. Jeho správnym nastavením predlžujete životnosť celej vykurovacej sústavy.

Správna vlhkosť v miestnosti pomáha pri šetrení

Tepelná pohoda vo vykúrenej miestnosti do veľkej miery závisí tiež od vlhkosti vzduchu. Ideálne je udržiavať ju na úrovni 50 až 60 %. Pri týchto hodnotách nám stačí menej kúriť. Ak máme v izbe vlhkosť vzduchu na úrovni 30 % a teplotu 23 stupňov °C pociťujeme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 stupňov °C a vlhkosti vzduchu 60 %. Vlhký vzduch má totiž vyššiu tepelnú kapacitu ako suchý vzduch, čo znamená, že môže absorbovať viac tepla. To môže mať vplyv na to, ako rýchlo alebo efektívne sa miestnosť ohrieva. Udržovaním správnej vlhkosti v miestnosti vieme ušetriť až 12 % energie.

Automatizácia vykurovania termostatom = šetrenie nákladov

Vykurovacie systémy infra fólií môžete ovládať prostredníctvom smart termostatu, ktorý vám pomôže ušetriť nielen čas, ale aj ďalšie náklady. Využitím termostatu s inteligentnými funkciami môžete eliminovať potrebu manuálneho nastavovania teploty a sledovania vykurovania. Ovládate ho jednoducho prostredníctvom aplikácie v mobile na diaľku, pričom ponúka funkcie na nastavenie teplotných profilov podľa vašich denných a týždenných rutín. Napríklad môžete nastaviť nižšiu teplotu, keď nie ste doma alebo keď spíte a vyššiu teplotu počas dní, keď ste aktívni.

Dôležitým parametrom je tiež úprava vami preferovanej komfortnej teploty. „Vo vykurovacom období odporúčame udržiavať teplotu v miestnosti medzi 18°C a 21°C pre maximálny komfort a úsporu energie. Vyhnúť by ste sa mali radikálnym zmenám teploty na termostate, keďže takéto výkyvy môžu viesť k vyšším nákladom. Zvýšenie teploty v miestnosti o 1 stupeň oproti bežne nastavenej teplote spôsobí nárast spotreby energie o 3-5 %. Je preto dôležité optimalizovať teplotu v jednotlivých miestnostiach podľa skutočných potrieb obyvateľov domácnosti,“ vysvetlil odborník na vykurovanie Peter Brieška zastupujúci značku Heat Decor.

Viaceré dôležité údaje na jednom mieste

Moderné termostaty často ponúkajú na svojej domovskej obrazovke viaceré užitočné informácie o vlhkosti v domácnosti či aktuálnom počasí a vonkajšej teplote. V rozšírených nastaveniach môžete tiež nájsť napríklad funkciu detekcie otvoreného okna, kedy systém automaticky v záujme úspory energie zastaví vykurovanie, keď zistí v miestnosti náhly pokles teploty (štandardne 2 °C za 5 minút). Po 30 minútach sa následne vráti do predchádzajúceho režimu.

Univerzálne vykurovacie fólie vhodné pre každého

Vykurovacie fólie sa vyznačujú nenáročnou montážou, ktorú zvládnete aj sami, flexibilitou v podobe postupnej inštalácie po miestnostiach, absenciou servisu, dlhou životnosť až 50 rokov, rôznorodosťou použitia podlahových krytín a nízkou stavebnou výška pri zachovaní svojej vysokej výhrevnosti. Navyše infra fólie neprodukujú žiadne emisie CO2, takže ide o ekologický spôsob kúrenia.

Vykurovacie fólie sú vhodné pod všetky typy podláh. Hoci vykurovacie fólie patria medzi typy priamo výhrevného elektrického podlahového vykurovania, nemusíte sa báť, že novostavbu pre ne neskolaudujete. Do energetickej triedy A0 sa viete dostať aj s nimi. Pomôže vám k nej kombinácia infra fólií napríklad s hybridným bojlerom na ohrev teplej vody, ktorý má v sebe zabudované tepelné čerpadlo. Taktiež môžete použiť krb ako doplnkový spôsob vykurovania a fotovoltiku ako systém šetrenia energie.  Fotovoltika spolu so správnym nastavením termostatu a vlhkosti v miestnosti vám pomožu docieliť výraznú úsporu financií a zníženie účtu za elektrinu o viac ako 50%. Kontaktujte nás so žiadosťou o cenovú ponuku.

Heat Decor
www.heatdecor.sk
D1 Center, Diaľničná cesta 22B
903 01 Senec, Slovakia
tel: 0905 986 600
email: info@heatdecor.sk

80W/m2
šírka 0,5m
15.96  s DPH
80W/m2
šírka 1m
26.22  s DPH
140W/m2
šírka 0,25m
11.40  s DPH
140W/m2
šírka 0,5m
15.96  s DPH
140W/m2
šírka 1m
26.22  s DPH