ainfra
Už dlhé roky sledujeme neustály nárast záujmu o infražiariče a infra vykurovacie fólie. Tieto zásadne odlišné vykurovacie zariadenia majú dve veci spoločné: sú poháňané elektrickou energiou a odovzdávajú teplo prostredníctvom infračervených vĺn. Ide o iný typ vykurovania, než aký poznáme z väčšiny domácností, pretože sa nespolieha na ohrev vzduchu, ktorý potom cirkuluje po dome a ohrieva ľudí, ale na priame odovzdávanie tepla. Je však vykurovacia fólia zdravá? Škodí infračervený ohrev? Okolo každého nového produktu vzniká viacero mýtov a mylných predstáv. Pozrieme sa niektoré fakty a mýty o infračervenom vykurovaní.
Vykurovacia fólie je náchylná na poškodenie?
Vykurovacia fólia je zariadenie, ktoré sa môže zdať chúlostivé a vyvoláva predstavu, že sa pri montáži môže ľahko poškodiť. Každu vykurovaciu fóliu tvorí silná viacvrstvová PET fólia s ukrytou uhlíkovo-grafitová vykurovacou matricou. V tomto prípade sa PET fólia, bežne známa z nápojových fliaš, ukazuje ako ekologický výrobok. Prečo? Pretože poskytuje vysokú životnosť vykurovacieho systému. Čím je vykurovacia fólia hrubšia, tým je odolnejšia.
Pri dodržaní štandardných opatrení uvedených v návode na montáž nedochádza k poškodeniu vykurovacej fólie. Každá vykurovacia fólia sa navyše používa na iný typ podlahy. Na flexibilnejšie podlahy sa odporúča najodolnejšia fólia, napríklad HD-PRO, ktorá odolá vysokému tlaku a používa sa pod vinylové panely.
Môže sa infrafólia pokaziť?
Každé zariadenie môže v určitých podmienkach zlyhať. V prípade vykurovacích fólií to spôsobí len porucha spôsobenú mechanickým poškodením. Ak je vykurovacia fólia nainštalovaná správne, nezlyhá. Vykurovacia fólia (a v infražiariče) neobsahujú žiadne mechanické časti, takže poruchy sú v podstate vylúčené. Toto kúrenie je navyše bezúdržbové, teda nevznikajú pri ňom prevádzkové náklady vo forme opráv, výmeny opotrebovaných dielov či pravidelných servosných kontrol.
Vykurovacia rohož a vykurovacia fólia, aký je rozdiel?
Rohož a vykurovacia fólia sú pojmy, ktoré sa používajú na označenie jedného produktu. Ide ale o dve samostatné zariadenia, ktoré majú rôzne spôsoby montáže. Vykurovacia rohož sa inštaluje priamo pod dlažbu, teda v kúpeľni alebo kuchyni. Vykurovacia fólia sa inštaluje pod iné typy podláh, t.j. pod laminátové, vinylové panely alebo aj pod poter. Rozdiely medzi vykurovacou fóliou a vykurovacou rohožou nájdete popísané tu.
Vyhreje infravykurovanie celý dom?
Vykurovací systém s infračervenými elektrickými fóliami je schopný jednoducho zabezpečiť príjemnú teplotu v dome a byť jediný zdroj tepla. Podmienkou je vhodná tepelná izolácia domu, ktorá nedovolí teplu unikať von a tiež správne naprogramovanie termostatu. S jeho pomocou prispôsobíme infračervený vykurovací systém dennému rozvrhu členov domácnosti. Keď je dom prázdny, termostat zníži teplotu, aby zbytočne nevykuroval prázdne priestory. Až keď sa členovia domácnosti vrátia, systém nastaví teplotu späť na komfortnú.
Vykurovací systém s fóliami je natoľko flexibilný, že dokáže splniť úlohu primárneho aj doplnkového zdroja tepla. Inštalácii kúrenia v jednej miestnosti a jej postupnému dopĺňaniu o ďalšie miestnosti nič nestojí v ceste.
Lepšia je silnejšia vykurovacia fólia
Ide o mýtus súvisiaci so strachom “Vyhreje mi vykurovacia fólia byt?” a všeobecné presvedčenie, že ak je niečo silnejšie, je to lepšie. V prípade vykurovacej fólie toto pravidlo funguje len na polovicu. Platí, že hrubšia vykurovacia fólia, a teda pevnejšia, zníži riziko porúch pri svojpomocnej montáži a bude mať väčšiu odolnosť pod podlahou, ako sú vinylové panely alebo SPC. Je však vykurovacia fólia s výkonom 220 W/m2 lepšia ako vykurovacia fólia s výkonom 80 W/m2? No nie. Väčšinou majú dokonca rovnakú cenu. Prečo?
Najvýkonnejšia vykurovacia fólia v priemernej miestnosti sa zapína v dlhších intervaloch, hreje krátko a silno a poskytuje viac tepla, ako potrebujeteme. Na druhej strane vykurovacia fólia s nižším výkonom vykúri miestnosť rovnomernejšie a poskytne množstvo tepla, ktoré je najbližšie k teplote nastavenej na termostate. Vykurovacie fólie s nižším výkonom sú šetrnejšie k podlahe, pod ktorou sa nachádzajú a nespôsobujú teplotné skoky a sú tiež hospodárnejšie. Vysokovýkonné vykurovacie fólie naopak dobre fungujú v priemyselných miestnostiach a miestnostiach so zlou tepelnou izoláciou a veľkými tepelnými stratami.
Zhrnutie
Ako pri infrakúrení, tak aj pri iných vykurovacích systémoch nemôžeme veriť všetkému, čo sa píše na diskusných fórach. Vykurovací systém si zákazník vyberá na dlhé roky a preto odporúčame sa oboznámiť so všetkými detailmi. Keď sa potrebujete rozhodnúť alebo poradiť, obráťte sa na ľudí, ktorí sa infrakúreniu profesionálne venujú.
Ak ešte nemáte elektrické kúrenie, alebo premýšľate o zmene vykurivania začnite zaslaním žiadosti o cenovú ponuku.