Nesprávne zvolená podlahová podložka = balíček problémov a náklady navyše

Izolačná podlahová podložka pod vykurovacou fóliou v obývačke

Použitie nevhodnej alebo príliš tenkej podlahovej podložky môže viesť k prepadnutiu, nerovnosti či nestabilite podlahovej krytiny, čo prináša nepríjemné hlučné zvuky pri chôdzi a negatívne ovplyvňuje celý interiér. V krajnom prípade to spôsobí aj dlhší reakčný čas kúrenia, nutnosť vykurovať na vyššie teploty a následný vyšší účet za elektrinu, keďže podlaha nemá dostatočné zateplenie a uniká vám ňou teplo.

Izolácia pod plávajúcu podlahu predstavuje materiál, ktorý sa používa pod rôznymi povrchmi na ochranu pred chladom, vlhkosťou a zároveň ako kročajová, teda zvuková izolácia proti hluku pri kráčaní. Pri vykurovacích fóliách predstavuje izolačná podložka základný prvok usmerňujúcim teplo do miestnosti. Musí tiež spĺňať určité mechanické vlastnosti pre podlahy položené priamo na vykurovací systém.

Dôležitosť výberu správnej izolačnej podložky

Izolačné podložky sa často vyrábajú z rôznych materiálov v závislosti od ich účelu a vlastností, ktoré majú spĺňať. Najčastejším príkladom sú podložky z penového polyetylénu, extrudovaného polystyrénu alebo minerálnej vlny.

Podlahová izolácia z PE peny, Izolačná podložka z PE peny s hliníkovou reflexnou vrstvou a drevovláknitá izolácia.

Podložka z PE PENY

Najviac používaná podložka pre bežnú inštaláciu plávajúcej podlahy je z PE (penovej polyetylénovej) peny s hrúbkou cca 2 mm. Túto podložku neodporúčame ako podklad pre vykurovacie fólie vzhľadom na jej malú hrúbku a následnú nemožnosť do nej zapracovať napájacie vodiče a konektory potrebné pre zapojenie vykurovacej fólie do elektrického obvodu.  Pre svoju priaznivú cenu a dostupnosť sa často používa pri podlahách bez podlahového vykurovania. Podložka slúži na vyrovnanie drobných nerovností a taktiež ako kročajová izolácia. Jej tepelno- izolačné vlastnosti sú slabé a nemá žiadne parozábranné vrstvy.

Podložka z PE peny plus hliníková reflexná vrstva

Akúkoľvek podložku s hliníkovou vrstvou neodporúčame pre elektrické vykurovacie fólie. Na základe našich skúseností vieme potvrdiť, že len zhoršuje prácu vykurovacej fólie, keďže hliníková vrstva indukuje a následne spôsobuje zvýšený výskyt statickej elektriny. To znamená, že počas toho ako chodíte, dostávate elektrické výboje od podlahy sprevádzané zvukom podobným prasknutiu. Tento typ podložky nie je vhodný pre použitie s vykurovacími fóliami.

Drevovláknitá doska

Drevovláknitá doska sa používa pod drevené aj laminátové podlahy a má skvelé izolačné vlastnosti. Je síce vhodná ako podložka pre elektrické podlahové vykurovanie, no veľmi ťažko sa s ňou pracuje, zle sa lepí o podklad a taktiež sa o ňu obťiažne prichytáva vykurovacia fólia. Drevovláknitú dosku odporúčame použiť len ako krajnú možnosť.

Prečo je XPS700 ideálnou voľbou pre váš domov

Vykurovacia fólia Heat Decor rady PRO je položená na podlahovej izolácii XPS700

“Izolačné dosky z extrudovaného polystyrénu XPS700 sú nenahraditeľné v našich vykurovacích systémoch. Majú izolačnú funkciu, zabezpečujú účinné udržiavanie tepla a dobre sa s nimi pracuje. Vyznačujú sa mimoriadnou odolnosťou v tlaku, ako hovorí názov až 700 KPa. Okrem toho sú odolné voči mrazu, vlhkosti a vode,“ vysvetlil Peter Brieška zastupujúci značku Heat Decor.

Podložky s tvrdosťou menšou ako 500 KPa nie sú vždy vhodné pod plávajúce podlahy, keďže nezabezpečujú stabilné a tvrdé podložie na dlhé roky. Podložku XPS 700 tvorí styrodur rakúskeho výrobcu  AUSTROTHERM, ktorý režeme na 5 mm pláty. Zabezpečíme tým potrebnú hrúbka pre inštaláciu napájacích vodičov vykurovacej fólie.

Vykurovanie na celý život aj vďaka správnej podlahovej izolácii

Podlahová izolácia od rakúskeho výrobcu AustrothermVýber izolačnej  podložky pod vykurovaciu fóliu vždy závisí od zákazníka a tiež ceny samotného produktu. Niekedy sa ale šetriť neoplatí. Absolútne neodporúčame použitie lacných podložiek s tvrdosťou 100-200 KPa, ktoré sú príliš mäkké a ľahko sa pretlačia, prípadne zdeformujú.  Tým pádom vytvoria zvlnený podklad pre položenie plávajúcej podlahy. Nerovný podklad môže znamenať poškodenie zámkových spojov, prípadne vŕzganie v mieste spoja. Na základe zozbieraných skúseností a praktických informácií od našich technikov z montáží chceme ponúkať odolný a trvácny materiál zabezpečujúci bezproblémové užívanie podlahy s vykurovacím systémom na mnohé desaťročia. Preto máme  v našej ponuke izolačná podložka XPS 700 s hodnotou pevnosti v tlaku 700 kPa = 70t/m2.

Hlavé výhody:

  • Ideálna pre nízkoenergetické stavby
  • Vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti
  • Jednoduchá manipulácia
  • Vydrží i extrémne zaťaženie
  • Odoláva vlhkosti
  • Hladký povrch pre lepšie lepenie vykurovacej fólie o podklad

Nechajte si poradiť od odborníkov a zabezpečte si dlhotrvajúci komfort a úsporu s našou izolačnou podložkou XPS 700. Kontaktujte nás ešte dnes pre viac informácií a personalizovanú ponuku!

Heat Decor
www.heatdecor.sk
D1 Center, Diaľničná cesta 22B903 01 Senec, Slovakia
tel: 0905 986 600
email:
info@heatdecor.sk

80W/m2
šírka 0,5m
15.96  s DPH
80W/m2
šírka 1m
26.22  s DPH
140W/m2
šírka 0,25m
11.40  s DPH
140W/m2
šírka 0,5m
15.96  s DPH
140W/m2
šírka 1m
26.22  s DPH