Najčastejšie otázky

Ako funguje infračervené vykurovanie?

Funguje to rovnako ako slnko. Fólia žiari na predmety, ktoré sú pred ňou a tie sa zohrievajú. Od nich sa potom zohrieva vzduch v miestnosti. V prípade inštalácie fólie pod betónový, alebo anhydridový poter, fólia zohrieva samotný poter a ten potom vzduch, rovnako ako pri teplovodnom vykurovaní.

Vykurovanie elektrinou bolo v minulosti drahé, spôsobené vysokými nákladmi na vykurovanie v starších budovách s nízkymi izolačnými schopnosťami a jednoduchou reguláciou. V moderných a energeticky úsporných budovách je elektrické podlahové kúrenie pomocou vykurovacích fólií s kvalitnou reguláciou jednou s najvýhodnejších možností.Porovnanie vstupných, servisných a prevádzkových nákladov nájdete tu 

Záruka je samozrejme veľmi dôležitá, ale životnosť vykurovacích fólií Heat Decor ovplyvňuje kvalita spracovania a ich konštrukcia. Pri dodržaní inštalačných pokynov je životnosť vykurovacej fólie cca 50 rokov. V prípade nesprávne prevedenej inštalácie alebo návrhu sa výrazne skracuje doba životnosti. 

Záruka je rozdelená podľa série vykurovacej fólie nasledovne:

  • 10 rokov na fólie HD – G
  • 25 rokov na fólie HD – EPL
  • 30 rokov na fólie HD – PRO

Viac informácií nájdete tu. 

Hneď v niekoľkých ohľadoch. Prevádzka je lacnejšia, nepotrebujete žiadny kotol ani tepelné čerpadlo a teda nepotrebujete ani údržbu, odpadá potreba technickej miestnosti. Nemusíte robiť revízie komínu či kotla a obávať sa poruchy teplovodných rozvodov. Veľkou výhodou je jednoduchá a lacnejšia inštalácia a taktiež presná zónová regulácia pomocou smart termostatu. Ďalšie dôvody prečo zvoliť na vykurovanie fólie Heat Decor nájdete tu.

Uhlíková fólia je plošný infražiarič a teda teplo je v podlahe podlahe vyžarované rovnomerne, takže rovnomerne ohrieva miestnosť. Regulácia je tiež presnejšia. Výhrevný kábel (odporový drôt) je možné inštalovať iba do vrstvy betónu. Vykurovaciu fóliu je možné umiestniť pod akúkoľvek krytinu (v prípade dlažby je potrebné fóliu zaliať do tenkej vrstvy anhydridového poteru). Inštalácia vykurovacej fólie je zásadne jednoduchšia a teda aj rýchlejšia a lacnejšia. Porovnanie vykurovacích fólií a odporových drôtov nájdete v našom článku.

V prípade inštalácie vykurovacej fólie pod poter získame akumulačný typ kúrenia takže poter dlhšie drží teplo a sála. Oproti tomu plávajúca podlaha skôr vychladne a teda termostat musí viac krát zopnúť a dohrievať. V prípade inštalácie do poteru nie sme obmedzovaní výberom podlahovej krytiny, je jedno či použijete plávajúcu podlahu, vinyl alebo dlažbu. Na otázku aký poter použiť nie je jednoduchá odpoveď. Betónový poter má o 20% lepšiu akumulačnú schopnosť a teda dlhšie drží teplo. Oproti tomu Anhydrit má rýchlejší nábeh, no je cca dva krát drahší. Výber je vždy na zákazníkovi a finančných možnostiach. 

V dnešnej dobe a hlavne s ohľadom na budúcnosť platí, že v prípade bežne veľkého a dobre zatepleného rodinného domu (cca do 250m2), nedáva tepelné čerpadlo vôbec žiadny zmysel oproti uhlíkovým fóliám. Ako objektívne nevýhody by sa dalo v skratke popísať: vyššia počiatočná investícia (5-6 krát), takmer zrovnateľné prevádzkové náklady, poruchový systém (kompresor, mechanické prvky, rozvody), hlučnosť, nároky na priestor (tepelné čerpadlo potrebuje veľkú technickú miestnosť), nižšia životnosť, náročná údržba. V spojení s fotovoltikou vie byť vykurovanie pomocou infrafólie rovnako úsporné a hlavne bezporuchové s 30 ročnou zárukou.

Ak si neviete vybrať medzi infrafóliamy a elektrokotlom, možno vám pomôžu nasledujúce argumenty:
• Vykurovacie fólie znamenajú lokálny ohrev. Teplo je produkované priamo v mieste potreby. Preto nevznikajú straty pri rozvode tepla v potrubí a pri prenose tepla medzi elektrinou a vodou.
• Oproti vodnému podlahovému kúreniu sú fólie celoplošné, distribúcia tepla je rovnomernejšia.
• Regulácia jednotlivých miestností je nezávislá, nie je nutné zohrievať vodu v celom potrubí kvôli jednej miestnosti. 
• Fólie nemajú kotol, ktorý zaberá miesto v technickej miestnosti a tak sa dá priestor lepšie využiť.

Určite áno. Pod plávajúcu podlahu alebo vinyl, výhodou je nízka stavebná výška len 6 mm vrátane tepelno izolačnej podložky. Do kúpeľní kde chcete mať rýchlo vyhriatu podlahu za zase hodia vykurovacie rohože HD-MAT ktoré sa inštalujú priamo pod dlažbu do vrstvy lepidla.

Hneď v niekoľkých ohľadoch. Prevádzka je lacnejšia, nepotrebujete žiadny kotol ani tepelné čerpadlo a teda nepotrebujete ani údržbu. Nemusíte robiť revízie komínu či kotla a obávať sa poruchy teplovodných rozvodov. Veľkou výhodou je jednoduchá a lacnejšia inštalácia.

Výmena vykurovacieho systému za novší, bezporuchový a energeticky efektívny má zmysel aj pri starších budovách a domoch. Treba mať na pamäti, že samotná výmena vykurovacieho systému nezníži energetické nároky budovy. Ak zmeníme typ vykurovania, ale budova trpí veľkými únikmi tepla cez okná, strechu alebo steny, tak nám to nijakým spôsobom nepomôže. Pre dosiahnutie nízkoenergetických štandardov je potrebné aj zateplenie plášťa budovy, renovácia okien a utesnenia, zateplenie strechy a podlahy. Vďaka kvalitnej termoizolácii a rekonštrukcii si viete zabezpečiť nižšie náklady na bývanie, ktoré sa vrátia vám a aj ďalšej generácii.

Áno, pod všetky tieto podlahové krytiny sa môže fólia nainštalovať a bude efektívne fungovať. Dôležitým parametrom je hrúbka podlahy a vo všeobecnosti odporúčame hrúbku krytiny min 6 mm. Porovnanie vykurovacích fólií podľa aplikácie nájdete v našom článku tu. Je dobré podotknúť že v prípade inštalácie vykurovacej fólie pod poter je dovolené použiť akúkoľvek vrchnú podlahovú krytinu. 

Vykurovacie fólie pracujú s nízkymi teplotami – cca 25–28 °C a ku zmenám teploty podlahy dochádza pozvoľne v priebehu desiatok minút. Plávajúca podlaha je teda prevádzkovaná podobným spôsobom ako by bola položená na betónovej podlahe s teplovodným podlahovým vykurovaním. Pri použití vykurovacej fólie s výkonom do 80 W/m2 ktorá bude riadená termostatom s podlahovou sondou, nie je dôvod ku strate záruky ani k žiadnym obavám. V princípe termostat vie obmedziť a zabezpečiť maximálnu povolenú teplotu podlahy podľa špecifikácii výrobcu. 

V žiadnom prípade. Ide o vykurovanie infra žiarením, ktoré je v princípe podobné slnečnému žiareniu.

Každý kus vykurovacej fólie sa skladá z viacerých pásov o šírke 12,5 cm z ktorých každý má sieťovú štruktúru. Ak teda prevŕtate fóliu na jednom mieste, nič katastrofické sa nestane iba 0,01m2 nebude kúriť. Čo je v celku zanedbateľné.

Áno, vykurovacie fólie inštalujeme na celom území Slovenskej Republiky. 

Pretože to lacnejšie je. Keď uvážite zásadné parametre ako investičné a prevádzkové náklady, presnú reguláciu, žiadna poruchovosť, absolútna bezúdržbovosť, žiadny komín a jeho revízie, bez nebezpečného plynu, žiadne zariadenie zaberajúce užitočný priestor, tak nenájdete cenovo zrovnateľnú kvalitnú alternatívu.