Vykurovacie fólie – Najčastejšie otázky

Ako funguje infračervené vykurovanie?

Funguje to rovnako ako slnko. Fólia žiari na predmety, ktoré sú pred ňou a tie sa zohrievajú. Od nich sa potom zohrieva vzduch v miestnosti. V prípade inštalácie fólie pod betónový, alebo anhydridový poter, fólia zohrieva samotný poter a ten potom vzduch, rovnako ako pri teplovodnom vykurovaní.

Kedy sa mi vypláca kúriť uhlíkovou fóliou?

Vykurovanie elektrinou nemá najlepšiu povesť. Je to spôsobené vysokými nákladmi na vykurovanie v starších budovách s nízkymi izolačnými schopnosťami a jednoduchou reguláciou. V moderných – energeticky úsporných budovách je elektrické podlahové kúrenie pomocou vykurovacích fólií s kvalitnou reguláciou jednou s najvýhodnejších možností.

V čom sú vykurovacie fólie lepšie ako bežné podlahové kúrenie?

Hneď v niekoľkých ohľadoch. Prevádzka je lacnejšia, nepotrebujete žiadny kotol ani tepelné čerpadlo a teda nepotrebujete ani údržbu. Nemusíte robiť revízie komínu či kotla a obávať sa poruchy teplovodných rozvodov. Veľkou výhodou je jednoduchá a lacnejšia inštalácia.

Prečo si vybrať uhlíkovú fóliu a nie výhrevný kábel ?

Uhlíková fólia je rozmiestnená v podlahe rovnomerne takže lepšie prenáša teplo na povrch podlahy. Regulácia je tým tiež presnejšia. Výhrevný kábel (odporový drôt) je možné inštalovať iba do vrstvy betónu. Vykurovaciu fóliu je možné umiestniť pod akúkoľvek krytinu (v prípade dlažby je potrebné fóliu zaliať do tenkej vrstvy anhydridového poteru). Inštalácia fólie je zásadne jednoduchšia a teda aj rýchlejšia a lacnejšia.

Prečo si vybrať uhlíkovú fóliu a nie tepelné čerpadlo?

V dnešnej dobe a hlavne s ohľadom na budúcnosť, platí že v prípade bežne veľkého a dobre zatepleného rodinného domu (cca do 250m2), nedáva tepelné čerpadlo vôbec žiadny zmysel oproti uhlíkovým fóliám. Ako objektívne nevýhody by sa dalo v skratke popísať: vyššia počiatočná investícia (5-6 krát), takmer zrovnateľné prevádzkové náklady, poruchový systém (kompresor, mechanické prvky, rozvody), hlučnosť, nároky na cenný priestor, nižšia životnosť, náročná údržba.

Prečo si vybrať uhlíkovú fóliu a nie elektrokotol

Ak si neviete vybrať medzi infrafóliamy a elektrokotlom, možno vám pomôžu nasledujúce argumenty:</br>
• Vykurovacie fólie znamenajú lokálny ohrev. Teplo je produkované priamo v mieste potreby. Preto nevznikajú straty pri rozvode tepla v potrubí a pri prenose tepla medzi elektrinou a vodou.</br>
• Oproti vodnému podlahovému kúreniu sú fólie celoplošné, distribúcia tepla je rovnomernejšia.</br>
• Regulácia jednotlivých miestností je nezávislá, nie je nutné zohrievať vodu v celom potrubí kvôli jednej miestnosti. </br>
• Fólie nemajú kotol, ktorý zaberá miesto v technickej miestnosti a tak sa dá priestor lepšie využiť.</br>

Sú vykurovacie fólie vhodné i do bytu ?

Určite áno. Výborne sa hodia aj do kúpeľní kde chcete mať rýchlo vyhriatu podlahu za čo najmenšie prevádzkové náklady.

V čom sú vykurovacie fólie lepšie ako bežné podlahové kúrenie?

Hneď v niekoľkých ohľadoch. Prevádzka je lacnejšia, nepotrebujete žiadny kotol ani tepelné čerpadlo a teda nepotrebujete ani údržbu. Nemusíte robiť revízie komínu či kotla a obávať sa poruchy teplovodných rozvodov. Veľkou výhodou je jednoduchá a lacnejšia inštalácia.

Zvládnu vykurovacie fólie vyhriať aj starší dom ?

To záleží najmä na schopnosti domu udržať teplo vo vnútri. Bude iste potreba použiť väčší výkon.

Hodí sa tento zdroj vykurovania aj do domu s väčšou vlhkosťou?

Áno, uhlíkové fólie nahrievajú steny čím napomáhajú k ich vysúšaniu a zabraňujú teda vzniku plesní.

Hodia sa vykurovacie fólie aj pod gumolín, parkety, plávajúcu podlahu z dreva či plastu, dlažbu, vinyl, koberce?

Áno, pod všetky tieto podlahové krytiny sa môže fólia nainštalovať a bude efektívne fungovať.

Čo ak sa mi podarí vytopiť dom ?

Pri ukladaní sa medzi fóliu a podlahu inštaluje paro-zábrana, ktorá zamedzí prístup akejkoľvek tekutine. Navyše sú všetky otvorené časti elektrickej inštalácie prelepované samo-vulkanizačnou páskou a táto kombinácia tvorí stupeň ochrany IPX7.

Nezničí mi to podlahu?

Fólie v podlahe nedosahujú extrémne vysokých teplôt. Je možné ich regulovať podľa špecifikácie podlahy.

Nie sú vykurovacie fólie zdraviu škodlivé ?

V žiadnom prípade. Ide o vykurovanie infra žiarením, ktoré je v princípe podobné slnečnému žiareniu.

Čo ak fóliu omylom prevŕtam ?

Každý kus vykurovacej fólie sa skladá z paralelne zapojených centimetrových pásov. Ak teda prevŕtate jeden, nič katastrofické sa nestane iba 0,01m2 nebude kúriť. Čo je v celku zanedbateľné.

Inštalujete po celom Slovensku ?

Áno, fólie inštalujeme kdekoľvek na Slovensku a v rámci partnerskej siete i v Česku a v Poľsku

Prečo sa mi to zdá lacnejšie ako iné spôsoby vykurovania?

Pretože to lacnejšie je. Keď uvážite zásadné parametre ako investičné a prevádzkové náklady, presnú reguláciu, žiadna poruchovosť, absolútna bezúdržbovosť, žiadny komín s jeho revízie, bez nebezpečného plynu, žiadne zariadenie zaberajúce užitočný priestor, tak nenájdete cenovo zrovnateľnú kvalitnú alternatívu.